Sportoviště v O2 Areně během mistrovství světa. Mistrovství světa ve sportovní gymnastice 2009 bylo v pořadí 41. šampionátem ve sportovní gymnastice , které probíhalo v Londýně. Spojené království hostilo tuto vrcholnou událost podruhé v historii. Zúčastnilo se ji 69 národních výprav. Organizátorem byla Mezinárodní gymnastická federace (FIG).
Dějištěm se mezi 12.–18. říjnem 2009 stala O2 Arena, v níž proběhly kvalifikace a finále standardních individuálních soutěží, včetně víceboje jednotlivců. Naopak soutěže družstev ve víceboji se podobně jako v roce 2005 neuskutečnily.
Vícenásobnými medailisty se mezi muži stali Rumun Marian Drăgulescu, který získal dvě zlata a čínský reprezentant Cou Kchaj na stříbrném a bronzovém umístění. V ženské kategorii pak na větší počet medailí dosáhly australská gymnastka Lauren Mitchellová , jež vybojovala první dva stříbrné kovy ve své sportovní kariéře a Japonka Koko Curumiová se stříbrným a bronzovým kovem.
Pořadí národů vyhrála Čínská lidová republika s devíti medailemi, v poměru šesti zlatých, dvou stříbrných a jedné bronzové.
Účastnické země Mistrovství světa se zúčastnilo 69 národních výprav.
Medailisté Muži Závod Zlato Stříbro Bronz víceboj (detaily ) Kóhei Učimura 91,500 Daniel Keatings 88,925 Jurij Rjazanov 88,400 prostná (detaily ) Marian Drăgulescu 15,700 Cou Kchaj 15,675 Alexander Šatilov 15,575 kůň našíř (detaily ) Čang Chung-tchao 16,200 Krisztián Berki 16,075 Prashanth Sellathurai 15,400 kruhy (detaily ) Ming-jung Jen 15,675 Jordan Jovčev 15,575 Oleksandr Vorobjov 15,550 přeskok (detaily ) Marian Drăgulescu 16,575 Flavius Koczi 16,337 Anton Golocuckov 16,287 bradla (detaily ) Wang Kuan-jin 15,975 Feng Če 15,775 Kazuhito Tanaka 15,500 hrazda (detaily ) Cou Kchaj 16,150 Epke Zonderland 15,825 Igor Cassina 15,625
Ženy Závod Zlato Stříbro Bronz víceboj (detaily ) Bridget Sloanová 57,825 Rebecca Brossová 57,775 Koko Curumiová 57,175 prostná (detaily ) Elizabeth Tweddleová 14,650 Lauren Mitchellová 140,550 Suej Lu 14,300 přeskok (detaily ) Kayla Williamsová 15,087 Ariella Kaeslinová 14,525 Youna Dufournetová 14,450 bradla (detaily ) Che Kche-sin 16,000 Koko Curumiová 14,875 Ana Porgrasová Rebecca Bross 14,675 14,675 kladina (detaily ) Teng Lin-lin 15,000 Lauren Mitchellová 14,875 Ivana Hongová 14,550
Pořadí národů Finále jednotlivých nářadí Víceboj jednotlivců gymnasta stát datum narození věk nejmladší Sergio Sasaki Brazílie 31/03/92 17 let nejstarší Ildar Valejev Kazachstán 18/02/74 35 let
Pořadí gymnasta celkem 1. Kóhei Učimura (JPN ) 15.625 14.900 15.225 16.050 14.725 14.975 91.500 2. Daniel Keatings (GBR ) 14.250 15.500 14.200 15.450 15.050 14.475 88.925 3. Jurij Rjazanov (RUS ) 14.825 13.400 14.825 15.925 14.925 14.500 88.400 4. Kazuhito Tanaka (JPN ) 14.650 13.200 15.075 15.400 15.075 14.900 88.300 5. Maxim Děvjatovskij (RUS ) 15.000 13.425 15.075 14.875 14.550 14.550 87.475 6. Kristian Thomas (GBR ) 15.000 13.600 14.575 15.800 13.975 14.400 87.350 7. Timothy McNeill (USA ) 14.500 15.000 14.325 15.300 14.200 13.825 87.150 8. Benoît Caranobe (FRA ) 14.025 14.150 14.750 16.025 13.000 14.225 86.175 9. Mykola Kuksenkov (UKR ) 15.050 14.600 14.400 14.400 14.200 13.475 86.125 10. Enrico Pozzo (ITA ) 14.750 13.625 14.025 15.350 14.075 14.275 86.100 11. Alexander Šatilov (ISR ) 15.225 14.075 14.225 15.350 14.350 12.600 85.825 12. Marcel Nguyen (GER ) 15.075 13.425 14.525 15.325 13.200 14.225 85.775 13. Jorge Hugo Giraldo Lopez (COL ) 13.250 13.350 14.125 15.225 14.975 14.150 85.075 13. Roman Gisi (SUI ) 14.225 13.875 14.175 15.125 13.525 14.150 85.075 15. Manuel Almeida Campos (POR ) 14.875 12.850 14.075 14.550 14.550 14.000 84.900 16. Nicolas Boeschenstein (SUI ) 14.425 11.775 14.250 15.600 14.625 14.100 84.775 17. Jonathan Horton (USA ) 13.775 11.100 14.900 15.750 15.125 13.650 84.300 18. Ildar Valejev (KAZ ) 13.525 13.225 14.725 15.250 13.900 13.575 84.200 19. Sergio Sasaki (BRA ) 13.925 13.800 14.000 15.275 13.500 13.650 84.150 19. Sergio Munoz (ESP ) 14.675 11.750 14.625 15.975 13.100 14.025 84.150 21. Luis Rivera (PUR ) 13.500 14.075 14.800 15.325 13.425 12.925 84.050 22. Artjom Bykov (BLR ) 13.525 13.125 14.200 15.225 13.425 13.450 82.950 23. Luis Vargas Velazquez (PUR ) 14.000 10.900 13.350 15.100 14.725 14.125 82.200 24. Federico Molinari (ARG ) 14.050 13.225 14.300 14.175 12.575 13.475 81.800
Prostná mužů gymnasta stát datum narození věk nejmladší Steven Legendre Spojené státy americké 05/05/89 20 let nejstarší Marian Drăgulescu Rumunsko 18/12/80 28 let
Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Marian Drăgulescu (ROU ) 6.600 9.100 15.700 2. Cou Kchaj (CHN ) 6.800 8.875 15.675 3. Alexander Shatilov (ISR ) 6.600 8.975 15.575 4. Kóhei Učimura (JPN ) 6.500 9.075 0.1 15.475 5. Makoto Okiguchi (JPN ) 6.600 8.825 15.425 6. Matthias Fahrig (GER ) 6.600 8.800 15.400 7. Tomás González (CHI ) 6.600 8.625 15.225 8. Steven Legendre (USA ) 6.200 8.750 14.950
Kůň našíř Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Čang Chung-tchao (CHN ) 6.600 9.600 16.200 2. Krisztián Berki (HUN ) 6.900 9.175 16.075 3. Prashanth Sellathurai (AUS ) 6.600 8.800 15.400 4. Cyril Tommasone (FRA ) 6.500 8.725 15.225 5. Timothy Mcneill (USA ) 6.400 8.750 15.150 6. Flavius Koczi (ROU ) 6.600 8.375 14.975 7. Robert Seligman (CRO ) 6.100 8.650 14.750 8. Louis Smith (GBR ) 6.600 7.850 14.450
Kruhy Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Ming-jung Jen (CHN ) 6.800 8.875 15.675 2. Jordan Jovčev (BUL ) 6.700 8.875 15.575 3. Oleksandr Vorobjov (UKR ) 6.800 8.750 15.550 4. Arthur Zanetti (BRA ) 6.500 8.825 15.325 4. George Robert Stănescu (ROU ) 6.800 8.525 15.325 6. Matteo Morandi (ITA ) 6.700 8.600 15.300 7. Samir Ait Said (FRA ) 6.700 8.550 15.250 8. Danny Pinheiro-Rodrigues (FRA ) 7.100 7.650 14.750
Přeskok mužů gymnasta stát datum narození věk nejmladší Flavius Koczi Rumunsko 26/08/87 22 let nejstarší Marian Drăgulescu Rumunsko 18/12/80 28 let
Pořadí gymnasta panel D panel E srážka 1. body panel D panel E srážka 2. body celkem 1. Marian Drăgulescu (ROU ) 7.000 9.550 16.550 7.200 9.400 16.600 16.575 2. Flavius Koczi (ROU ) 7.000 9.375 16.375 7.000 9.300 16.300 16.337 3. Anton Golocuckov (RUS ) 7.000 9.375 16.375 7.000 9.200 16.200 16.287 4. Matthias Fahrig (GER ) 7.000 8.925 0.1 15.825 6.600 9.275 15.875 15.850 5. Thomas Bouhail (FRA ) 7.000 8.350 0.1 15.250 7.000 9.300 16.300 15.775 6. Isaac Botella Perez (ESP ) 6.600 9.200 15.800 6.600 9.000 0.1 15.500 15.650 7. Ri Se Gwang (PRK ) 7.200 8.375 15.575 7.000 9.125 0.4 15.725 15.650 8. Jeffrey Wammes (NED ) 6.600 9.350 15.950 6.600 8.300 14.900 15.425 1. přeskok 2. přeskok celkem
Bradla mužů gymnasta stát datum narození věk nejmladší Pham Phuoc Hung Vietnam 10/06/88 21 let nejstarší Vasileios Tsolakidis Řecko 09/09/79 30 let
Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Wang Kuan-jin (CHN ) 7.000 8.950 15.950 2. Feng Če (CHN ) 6.900 8.875 15.775 3. Kazuhito Tanaka (JPN ) 6.400 9.100 15.500 4. Vasileios Tsolakidis (GRE ) 6.300 9.050 15.350 5. Won Chul Yoo (KOR ) 6.700 8.600 15.300 6. Epke Zonderland (NED ) 6.100 9.025 15.125 7. Pham Phuoc Hung (VIE ) 5.900 8.575 14.475 8. Adam Kierzowski (POL ) 6.300 8.025 14.325
Hrazda Cvičení na hrazdě Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Cou Kchaj (CHN ) 7.500 8.650 16.150 2. Epke Zonderland (NED ) 7.300 8.525 15.825 3. Igor Cassina (ITA ) 6.700 8.925 15.625 4. Danell Leyva (USA ) 7.000 8.600 15.600 5. Aljaž Pegan (SLO ) 7.000 8.500 15.500 6. Kóhei Učimura (JPN ) 6.400 8.775 15.175 7. Aliaksandr Carevič (BLR ) 6.000 8.375 14.375 8. Jonathan Horton (USA ) 6.700 6.550 13.250
Víceboj jednotlivkyň Pořadí gymnastka celkem 1. Bridget Sloanová (USA ) 14.825 14.800 14.000 14.200 57.825 2. Rebecca Brossová (USA ) 14.525 15.075 15.300 12.875 57.775 3. Koko Curumiová (JPN ) 13.600 15.050 14.800 13.725 57.175 4. Lauren Mitchellová (AUS ) 14.400 13.625 15.100 14.025 57.150 5. Youna Dufournetová (FRA ) 14.300 14.600 14.450 13.300 56.650 6. Jang I-lin (CHN ) 14.700 13.950 14.225 13.700 56.575 7. Ana Porgrasová (ROU ) 13.675 14.675 14.125 14.025 56.500 8. Ariella Kaeslinová (SUI ) 15.125 13.875 13.500 13.425 55.925 9. Anamaria Tămârjanová (ROU ) 14.275 13.625 14.125 13.600 55.625 10. Jekatěrina Kurbatovová (RUS ) 14.625 14.700 12.850 13.300 55.475 11. Teng Lin-lin (CHN ) 14.225 13.900 13.500 13.600 55.225 12. Elsa García Rodriguez Blancas (MEX ) 13.975 14.175 13.400 13.325 54.875 13. Xenia Semenovová (RUS ) 13.400 13.250 14.225 13.650 54.525 14. Bruna Kuroiwa Yamamoto Leal (BRA ) 14.050 13.500 13.250 13.275 54.075 15. Pauline Morelová (FRA ) 13.725 13.900 13.175 13.050 53.850 16. Rebecca Downieová (GBR ) 14.500 13.600 12.150 13.525 53.775 17. Kim Un Hyang (PRK ) 13.400 13.075 14.550 12.600 53.625 18. Rebecca Wingová (GBR ) 13.950 13.300 13.600 12.550 53.400 19. Brittany Rogersová (CAN ) 13.900 13.650 12.600 12.925 53.075 20. Paola Galanteová (ITA ) 13.200 13.025 13.625 13.175 53.025 21. Veronica Wagneovár (SWE ) 13.725 12.075 13.850 12.800 52.450 22. Miki Uemurová (JPN ) 13.325 12.800 12.200 12.750 51.075 23. Kim Buiová (GER ) 13.550 11.575 13.100 12.250 50.475 24. Mayra Kroonenová (NED ) 13.100 11.525 12.075 13.200 49.900
Přeskok žen gymnastka stát datum narození věk nejmladší Youna Dufournetová Francie 19/10/93 15 let nejstarší Ariella Kaeslinová Švýcarsko 11/10/87 22 let
Pořadí gymnasta panel D panel E srážka 1. body panel D panel E srážka 2. body celkem 1. Kayla Williamsová (USA ) 6.300 8.900 15.200 5.800 9.175 14.975 15.087 2. Ariella Kaeslinová (SUI ) 6.300 8.775 15.075 5.300 8.775 0.1 13.975 14.525 3. Youna Dufournetová (FRA ) 5.300 8.975 14.275 5.600 9.025 14.625 14.450 4. Jekatěrina Kurbatovová (RUS ) 5.800 8.925 14.725 5.600 8.450 0.1 13.950 14.337 5. Hong Un Jong (PRK ) 6.500 7.925 0.1 14.425 6.500 7.700 0.1 14.100 14.262 6. Anna Myzdrikovová (RUS ) 5.600 8.775 0.1 14.275 5.800 8.475 0.1 14.175 14.225 7. Brittany Rogersová (CAN ) 5.800 8.625 14.425 5.600 8.475 0.1 13.975 14.200 8. Elsa García Rodriguez Blancas (MEX ) 5.300 8.800 0.1 14.000 5.200 7.475 0.1 12.525 13.287 1. přeskok 2. přeskok celkem
Bradla žen Stříbrná Ariella Kaeslinová při přeskoku Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Che Kche-sin (CHN ) 7.100 8.900 16.000 2. Koko Curumiová (JPN ) 6.200 8.675 14.875 3. Ana Porgrasová (ROU ) 6.300 8.375 14.675 3. Rebecca Brossová (USA ) 6.200 8.475 14.675 5. Cha Yong Hwa (PRK ) 6.300 8.350 14.650 6. Bridget Sloanová (USA ) 5.900 8.700 14.600 7. Larrissa Millerová (AUS ) 5.900 8.675 14.575 8. Serena Licchettová (ITA ) 5.100 6.850 11.950
Kladina Stříbrná Lauren Mitchellová na kladině Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Teng Lin-lin (CHN ) 6.400 8.600 15.000 2. Lauren Mitchellová (AUS ) 6.300 8.575 14.875 3. Ivana Hong (USA ) 6.000 8.550 14.550 4. Kim Un Hyang (PRK ) 6.000 8.450 14.450 5. Elisabetta Preziosová (ITA ) 5.800 8.400 14.200 6. Koko Curumiová (JPN ) 5.700 8.500 0.1 14.100 7. Ana Porgrasová (ROM ) 6.400 7.025 13.425 8. Jang I-lin (CHN ) 5.600 7.525 13.125
Prostná žen Mistryně světa Elizabeth Tweddleová během prostných Pořadí gymnasta panel D panel E srážka celkem 1. Elizabeth Tweddleová (GBR ) 6.100 8.550 14.650 2. Lauren Mitchellová (AUS ) 5.800 8.750 14.550 3. Suej Lu (CHN ) 5.700 8.600 14.300 4. Anna Myzdrikovová (RUS ) 5.900 8.375 14.275 5. Rebecca Brossová (USA ) 5.700 8.425 14.125 5. Ana Porgrasová (ROM ) 5.500 8.625 14.125 7. Teng Lin-lin (CHN ) 5.400 8.475 13.825 8. Jessica Gil Ortizová (COL ) 1) 0.900 2.075 2.975 1) – Jessica Gil Ortizová nedokončila sestavu pro zranění
Odkazy Reference V tomto článku byly použity překlady textů z článků 2009 World Artistic Gymnastics Championships na anglické Wikipedii a Campionati mondiali di ginnastica artistica 2009 na italské Wikipedii.
Externí odkazy Obrázky, zvuky či videa k tématu Mistrovství světa ve sportovní gymnastice 2009 na Wikimedia Commons Mistrovství světa ve sportovní gymnastice Antverpy 1903 •
Bordeaux 1905 •
Praha 1907 •
Lucemburk 1909 •
Turín 1911 •
Paříž 1913 •
Lublaň 1922 •
Lyon 1926 •
Lucemburk 1930 •
Budapešť 1934 •
Praha 1938 •
Basilej 1950 •
Řím 1954 •
Moskva 1958 •
Praha 1962 •
Dortmund 1966 •
Lublaň 1970 •
Varna 1974 •
Štrasburk 1978 •
Fort Worth 1979 •
Moskva 1981 •
Budapešť 1983 •
Montréal 1985 •
Rotterdam 1987 •
Stuttgart 1989 •
Indianapolis 1991 •
Paříž 1992 •
Birmingham 1993 •
Brisbane 1994 •
Sabae 1995 •
San Juan 1996 •
Lausanne 1997 •
Tchien-ťin 1999 •
Gent 2001 •
Debrecín 2002 •
Anaheim 2003 •
Melbourne 2005 •
Aarhus 2006 •
Stuttgart 2007 •
Londýn 2009 •
Rotterdam 2010 •
Tokio 2011 •
Antverpy 2013 •
Nan-ning 2014 •
Glasgow 2015 •
Montreal 2017 •
Dauhá 2018 •
Stuttgart 2019 •
Kitakjúšú 2021 •
Liverpool 2022 •
Antverpy 2023 Seznamy medailistů
Portály: Spojené království | Sport