Seznam medailistů na letních olympijských hrách v maratonském běhu
Historický přehled medailistů v maratonu na Letních olympijských hrách:
Medailisté
Muži
Rok | Místo | Zlato | Výkon vítěze | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|---|
1896 | Atény | Spyridon Luis | 2.58:50 | Charilaos Vasilakos | Gyula Kellner |
1900 | Paříž | Michel Théato | 2.59:45 | Émile Champion | Ernst Fast |
1904 | St. Louis | Thomas Hicks | 3.28:53 | Albert Coray | Arthur Newton |
1908 | Londýn | John Hayes | 2.55:18,4 | Charles Hefferon | Joseph Forshaw |
1912 | Stockholm | Kenneth McArthur | 2.36:54,8 | Christian Gitsham | Gaston Strobino |
1920 | Antverpy | Hannes Kolehmainen | 2.32:35,8 | Jüri Lossmann | Valerio Arri |
1924 | Paříž | Albin Stenroos | 2.41:22.6 | Romeo Bertini | Clarence DeMar |
1928 | Amsterodam | Boughera El Ouafi | 2.32:57 | Manuel Plaza | Martti Marttelin |
1932 | Los Angeles | Juan Carlos Zabala | 2.31:36 | Samuel Ferris | Armas Toivonen |
1936 | Berlín | Son Ki-džong | 2.29:19,2 | Ernest Harper | Nam Sung-Yong |
1948 | Londýn | Delfo Cabrera | 2.34:51,6 | Thomas Richards | Étienne Gailly |
1952 | Helsinky | Emil Zátopek | 2.23:03.2 | Reinaldo Gorno | Gustaf Jansson |
1956 | Melbourne | Alain Mimoun | 2.25:00 | Franjo Mihalić | Veikko Karvonen |
1960 | Řím | Abebe Bikila | 2.15:16,2 | Rhadí Ben Abdesselam | Barry Magee |
1964 | Tokio | Abebe Bikila | 2.12:11,2 | Basil Heatley | Kokiči Cuburaja |
1968 | Ciudad de México | Mamo Wolde | 2:20:26,4 | Kendži Kimihara | Michael Ryan |
1972 | Mnichov | Frank Shorter | 2:12:19,8 | Karel Lismont | Mamo Wolde |
1976 | Montréal | Waldemar Cierpinski | 2:09:55 | Frank Shorter | Karel Lismont |
1980 | Moskva | Waldemar Cierpinski | 2:11:03 | Gerard Nijboer | Satymkul Džumanazarov |
1984 | Los Angeles | Carlos Lopes | 2:09:21 | John Treacy | Charlie Spedding |
1988 | Soul | Gelindo Bordin | 2:10:32 | Douglas Wakiihuri | Ahmed Salah |
1992 | Barcelona | Hwang Jong-džo | 2:13:23 | Koiči Morišita | Stephan Freigang |
1996 | Atlanta | Josia Thugwane | 2:12:36 | Lee Bong-ju | Erick Wainaina |
2000 | Sydney | Gezahegne Abera | 2:10:11 | Erick Wainaina | Tesfaye Tola |
2004 | Atény | Stefano Baldini | 2:10:55 | Mebrahtom Keflezighi | Vanderlei de Lima |
2008 | Peking | Samuel Wanjiru | 2:06:32 - OR | Jaouad Gharib | Tsegay Kebede |
2012 | Londýn | Stephen Kiprotich | 2:08:01 | Abel Kirui | Wilson Kipsang |
2016 | Rio de Janeiro | Eliud Kipchoge | 2:08:44 | Feyisa Lilesa | Galen Rupp |
2020 | Tokio | Eliud Kipchoge | 2:08,38 | Abdi Nageeye | Bashir Abdi |
Medailové pořadí zemí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Etiopie (ETH) | 4 | 1 | 3 | 8 |
2. | Spojené státy americké (USA) | 3 | 3 | 6 | 12 |
3. | Keňa (KEN) | 3 | 3 | 2 | 8 |
4. | Francie (FRA) | 3 | 1 | 0 | 4 |
5. | Jihoafrická republika (RSA) | 2 | 2 | 0 | 4 |
6. | Itálie (ITA) | 2 | 1 | 1 | 4 |
7. | Argentina (ARG) | 2 | 1 | 0 | 3 |
8. | Finsko (FIN) | 2 | 0 | 3 | 5 |
9. | Německá demokratická republika (GDR) | 2 | 0 | 0 | 2 |
10. | Japonsko (JPN) | 1 | 2 | 2 | 5 |
11. | Řecko (GRE) | 1 | 1 | 0 | 2 |
12. | Jižní Korea (KOR) | 1 | 1 | 0 | 2 |
13. | Kanada (CAN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
14. | Československo (TCH) | 1 | 0 | 0 | 1 |
15. | Portugalsko (POR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
16. | Uganda (UGA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
17. | Velká Británie (GBR) | 0 | 4 | 1 | 5 |
18. | Maroko (MAR) | 0 | 2 | 0 | 2 |
19. | Nizozemsko (NED) | 0 | 2 | 0 | 2 |
20. | Belgie (BEL) | 0 | 1 | 3 | 4 |
21. | Švédsko (SWE) | 0 | 1 | 2 | 3 |
22. | Chile (CHI) | 0 | 1 | 0 | 1 |
23. | Estonsko (EST) | 0 | 1 | 0 | 1 |
24. | Irsko (IRL) | 0 | 1 | 0 | 1 |
25. | Jugoslávie (YUG) | 0 | 1 | 0 | 1 |
26. | Nový Zéland (NZL) | 0 | 0 | 2 | 2 |
27. | Brazílie (BRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
28. | Džibutsko (DJI) | 0 | 0 | 1 | 1 |
29. | Německo (GER) | 0 | 0 | 1 | 1 |
30. | Maďarsko (HUN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
31. | Sovětský svaz (URS) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Celkem po LOH 2020 | 29 | 29 | 27 | 84 |
Ženy
od roku 1984
Rok | Místo | Zlato | Výkon vítěze | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|---|
1984 | Los Angeles | Joan Benoitová | 2.24:52 | Grete Waitzová | Rosa Motaová |
1988 | Soul | Rosa Motaová | 2.25:40 | Lisa Martinová | Katrin Dörreová |
1992 | Barcelona | Valentina Jegorovová | 2.32:41 | Júko Arimoriová | Lorraine Mollerová |
1996 | Atlanta | Fatuma Roba | 2.26:05 | Valentina Jegorovová | Júko Arimoriová |
2000 | Sydney | Naoko Takahašiová | 2.23:14 | Lidia Șimonová | Joyce Chepchumbaová |
2004 | Atény | Mizuki Nogučiová | 2.26:20 | Catherine Ndereba | Deena Kastorová |
2008 | Peking | Constantina Tomescuová | 2.26:44 | Catherine Ndereba | Čou Čchun-siou |
2012 | Londýn | Tiki Gelanaová | 2.23:07 - OR | Priscah Jeptoová | Taťjana Petrovová |
2016 | Rio de Janeiro | Jemima Sumgongová | 2.24:04 | Eunice Kirwaová | Mare Dibabaová |
2020 | Tokio | Peres Jepchirchirová | 2:27,20 | Brigid Kosgeiová | Molly Seidelová |
Medailové pořadí zemí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkem |
---|---|---|---|---|---|
3. | Keňa (KEN) | 2 | 4 | 1 | 7 |
2. | Japonsko (JPN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
3. | Etiopie (ETH) | 2 | 0 | 1 | 3 |
4. | Rumunsko (ROU) | 1 | 1 | 0 | 2 |
5. | Portugalsko (POR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
6. | Spojené státy americké (USA) | 1 | 0 | 2 | 3 |
7. | Sjednocený tým (EUN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
8. | Rusko (RUS) | 0 | 1 | 1 | 2 |
9. | Austrálie (AUS) | 0 | 1 | 0 | 1 |
10. | Bahrajn (BRN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
11. | Norsko (NOR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
12. | Německá demokratická republika (GDR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
13. | Nový Zéland (NZL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
14. | Čína (CHN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Celkem po LOH 2020 | 10 | 10 | 10 | 30 |
Externí odkazy
- (anglicky) Přehled medailistů – muži maratonský běh
- (anglicky) Přehled medailistek – ženy maratonský běh
Maratonský běh na olympijských hrách | |
---|---|
muži | |
ženy | 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 |
Seznam medailistů |
Portály: Sport