Posłowie na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji
Posłowie na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji zostali wybrani 4 i 18 czerwca 1989 w wyniku tzw. wyborów czerwcowych[1].
Posłowie ci zostali wybrani na Sejm PRL. Jednakże w związku z wejściem w trakcie kadencji w życie tzw. noweli grudniowej[2], wprowadzającej m.in. zmianę nazwy państwa z Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska, stali się tym samym posłami na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Formalnie kadencja posłów X kadencji trwała od 18 czerwca 1989 (daty drugiej tury głosowania) do 25 listopada 1991[3]. Pierwotnie miała upłynąć 18 czerwca 1993, jednak została skrócona na mocy uchwały Sejmu[4]. W trakcie kadencji jeden raz odbyły się wybory uzupełniające – miało to miejsce 11 lutego 1990 i dotyczyło mandatu nr 89 w Gdyni[5]. Trzy mandaty na koniec kadencji pozostały natomiast nieobsadzone. Pierwsze posiedzenie Sejmu odbyło się 4 i 5 lipca 1989, a ostatnie, 79. – 25 października 1991.
Posłowie X kadencji zostali wybrani w pierwszych częściowo wolnych wyborach w historii Polski po II wojnie światowej, przeprowadzonych w ramach uzgodnień dokonanych przy Okrągłym Stole. Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych PRL zagwarantowali rządzącej „koalicji”, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie. Pozostałe mandaty poselskie w liczbie 161 (35%) zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych – do ubiegania się o nie zostali dopuszczeni również przedstawiciele różnych środowisk opozycji demokratycznej. Wybór posłów X kadencji nastąpił na podstawie ordynacji wyborczej uchwalonej przez Sejm PRL 7 kwietnia 1989 w ramach realizacji ustaleń Okrągłego Stołu[6].
Kluby i koła na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji i stan na koniec kadencji.
|
Ordynacja wyborcza
- Osobny artykuł: Krajowa lista wyborcza.
Prezydium Sejmu X kadencji
Poseł | Funkcja | Klub | Czas pełnienia funkcji | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Od | Do | |||||
Zbigniew Rudnicki | Marszałek senior | KP Stronnictwa Demokratycznego | 1989-07-04 4 lipca 1989(dts) | |||
Marszałek senior przewodniczy obradom Sejmu przed wyborem Prezydium | ||||||
Mikołaj Kozakiewicz | Marszałek Sejmu | KP Polskiego Stronnictwa Ludowego | 1989-07-04 4 lipca 1989(dts)[7] | 1991-11-25 25 listopada 1991(dts) | ||
Teresa Dobielińska-Eliszewska | Wicemarszałek Sejmu | KP Stronnictwa Demokratycznego | 1989-07-04 4 lipca 1989(dts)[8] | 1991-11-25 25 listopada 1991(dts) | ||
Tadeusz Fiszbach | Wicemarszałek Sejmu | Niezrzeszony | 1989-07-04 4 lipca 1989(dts)[8] | 1991-11-25 25 listopada 1991(dts) | ||
Olga Krzyżanowska | Wicemarszałek Sejmu | KP Unia Demokratyczna | 1989-07-04 4 lipca 1989(dts)[8] | 1991-11-25 25 listopada 1991(dts) |
Przynależność klubowa
Stan na koniec kadencji
Według stanu na koniec X kadencji Sejmu funkcjonowały w nim następujące środowiska polityczne:
- Obywatelski Klub Parlamentarny (105 posłów, przewodniczący Mieczysław Gil)[9][10],
- Parlamentarny Klub Lewicy Demokratycznej (102 posłów, przewodniczący Włodzimierz Cimoszewicz)[11][12],
- Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego (65 posłów, przewodniczący Józef Zych)[13][14],
- Klub Parlamentarny Unia Demokratyczna (49 posłów, przewodniczący Bronisław Geremek)[15][16],
- Poselski Klub Pracy (39 posłów, przewodnicząca Wiesława Ziółkowska)[17][18],
- Klub Poselski Stronnictwa Demokratycznego (21 posłów, przewodniczący Lesław Lech)[19][20],
- Klub Poselski Stowarzyszenia „Pax” (10 posłów, przewodniczący Józef Wójcik)[21][22],
- Parlamentarny Klub Chrześcijańsko-Ludowy (8 posłów, bez formalnego przewodniczącego)[23][24],
- Klub Poselski Unii Chrześcijańsko-Społecznej (8 posłów, przewodniczący Tadeusz Nowacki)[25][26],
- Klub Niezależnych Posłów (7 posłów, przewodniczący Zbigniew Kostrzewa)[27][28],
- Klub Posłów Wojskowych (7 posłów, przewodniczący Zbigniew Puzewicz)[29][30],
- Parlamentarny Klub „Solidarność Pracy” (5 posłów, bez formalnego przewodniczącego)[31][32],
- Klub Poselski Polskie Stronnictwo Ludowe (4 posłów, przewodniczący Tadeusz Kaszubski)[33],
- Klub Poselski Polskiego Związku Katolicko-Społecznego (4 posłów, przewodniczący Ryszard Gajewski)[34][35],
- Parlamentarny Klub Ekologiczny (3 posłów, bez formalnego przewodniczącego)[36][37],
- Posłowie niezrzeszeni (20 posłów)[38].
Posłowie, których mandat wygasł w trakcie X kadencji (4 posłów)
Poseł | Data wygaśnięcia mandatu | Przyczyna | Następca | ||
---|---|---|---|---|---|
Szatybełko !Marian Szatybełko | 1989-12-01T00:00:00.001 1 grudnia 1989(dts) | nieważność wyboru[39] | Szatybełko !Marian Szatybełko[5] | ||
Nowakowski !Jerzy Nowakowski | 1990-10-08 8 października 1990(dts) | śmierć | - !mandat pozostał nieobsadzony | ||
Pańko !Walerian Pańko | 1991-10-07 7 października 1991(dts) | śmierć | - !mandat pozostał nieobsadzony | ||
Osiński !Bohdan Osiński | 1991-10-18 18 października 1991(dts) | śmierć | - !mandat pozostał nieobsadzony |
Lista według okręgów wyborczych
Pogrubieniem wyróżniono imiona i nazwiska posłów wyłonionych w I turze wyborów.
Kolorem szarym wyróżniono posłów, których mandat wygasł w czasie trwania kadencji izby.
Numer okręgu[40][41][42] | Okręg | Numer mandatu | Wybrany poseł[43][44] | Przeznaczenie mandatu | |
---|---|---|---|---|---|
– | Krajowa lista wyborcza | – | Kozakiewicz !Mikołaj Kozakiewicz | ZSL[t] | |
– | Krajowa lista wyborcza | – | ZielińskiA !Adam Zieliński | PZPR[t] | |
1 | Warszawa-Śródmieście | 1 | Bratkowski !Andrzej Bratkowski | PZPR | |
1 | Warszawa-Śródmieście | 2 | Łapicki !Andrzej Łapicki | bezpartyjny | |
1 | Warszawa-Śródmieście | 426 | JanickiW !Wojciech Janicki | „Pax” | |
2 | Warszawa-Mokotów | 3 | Święcicki !Marcin Święcicki | PZPR | |
2 | Warszawa-Mokotów | 4 | NowakowskiJ !Jerzy Nowakowski | PZPR | |
2 | Warszawa-Mokotów | 5 | Bieliński !Stefan Bieliński | SD | |
2 | Warszawa-Mokotów | 6 | Wójcik !Józef Wójcik | „Pax” | |
2 | Warszawa-Mokotów | 7 | Miłkowski !Andrzej Miłkowski | bezpartyjny | |
3 | Warszawa-Ochota | 8 | KaczmarekW !Wiesław Kaczmarek | PZPR | |
3 | Warszawa-Ochota | 9 | Szymańska-Kwiatkowska !Anna Szymańska-Kwiatkowska | PZPR | |
3 | Warszawa-Ochota | 10 | Paprzycki !Lech Paprzycki | ZSL | |
3 | Warszawa-Ochota | 11 | Janas !Zbigniew Janas | bezpartyjny | |
4 | Warszawa-Wola | 12 | Wróbel !Jan Wróbel | PZPR | |
4 | Warszawa-Wola | 13 | Dominiak !Wawrzyniec Dominiak | PZPR | |
4 | Warszawa-Wola | 14 | Ambroziak !Jacek Ambroziak | bezpartyjny | |
4 | Warszawa-Wola | 15 | Dyner !Jerzy Dyner | bezpartyjny | |
4 | Warszawa-Wola | 427 | BieleckiK !Krzysztof Bielecki | UChS | |
5 | Warszawa-Żoliborz | 16 | Wieczorkiewicz !Andrzej Wieczorkiewicz | PZPR | |
5 | Warszawa-Żoliborz | 17 | Kuroń !Jacek Kuroń | bezpartyjny | |
5 | Warszawa-Żoliborz | 428 | Sobotka !Zbigniew Sobotka | PZPR | |
6 | Warszawa-Praga-Północ | 18 | Kasprzak !Bernard Kasprzak | PZPR | |
6 | Warszawa-Praga-Północ | 19 | Bukowska !Anna Bukowska | PZPR | |
6 | Warszawa-Praga-Północ | 20 | Krajewski !Włodzimierz Krajewski | ZSL | |
6 | Warszawa-Praga-Północ | 21 | Polak !Wojciech Polak | PZKS | |
6 | Warszawa-Praga-Północ | 22 | Byliński !Janusz Byliński | bezpartyjny | |
7 | Warszawa-Praga-Południe | 23 | Wojciechowski !Ryszard Wojciechowski | PZPR | |
7 | Warszawa-Praga-Południe | 24 | Chmielewski !Henryk Chmielewski | PZPR | |
7 | Warszawa-Praga-Południe | 25 | Sidor !Andrzej Sidor | PZPR | |
7 | Warszawa-Praga-Południe | 26 | Bugaj !Ryszard Bugaj | bezpartyjny | |
7 | Warszawa-Praga-Południe | 27 | Sielicka-Gracka !Maria Sielicka-Gracka | bezpartyjny | |
8 | Biała Podlaska | 28 | Ostapiuk !Seweryn Ostapiuk | PZPR | |
8 | Biała Podlaska | 29 | Stefaniuk !Franciszek Stefaniuk | ZSL | |
8 | Biała Podlaska | 30 | Szymanderski !Jacek Szymanderski | bezpartyjny | |
8 | Biała Podlaska | 429 | Oleksy !Józef Oleksy | PZPR | |
9 | Białystok | 31 | SzymańskiJ !Janusz Szymański | PZPR | |
9 | Białystok | 32 | Babul !Adam Babul | ZSL | |
9 | Białystok | 33 | Slezak !Jerzy Slezak | SD | |
9 | Białystok | 34 | Putra !Krzysztof Putra | bezpartyjny | |
10 | Bielsk Podlaski | 35 | Cimoszewicz !Włodzimierz Cimoszewicz | PZPR | |
10 | Bielsk Podlaski | 36 | Siemieniuk !Aleksy Siemieniuk | ZSL | |
10 | Bielsk Podlaski | 37 | Czykwin !Eugeniusz Czykwin | UChS | |
10 | Bielsk Podlaski | 38 | Beszta-Borowski !Jan Beszta-Borowski | bezpartyjny | |
11 | Bielsko-Biała | 39 | Wnuk !Jan Wnuk | PZPR | |
11 | Bielsko-Biała | 40 | Greń !Roman Greń | PZPR | |
11 | Bielsko-Biała | 41 | Knoppek !Jan Knoppek | SD | |
11 | Bielsko-Biała | 42 | Staniszewska !Grażyna Staniszewska | bezpartyjny | |
11 | Bielsko-Biała | 43 | Okrzesik !Janusz Okrzesik | bezpartyjny | |
12 | Andrychów | 44 | Bibrzycki !Stanisław Bibrzycki | PZPR | |
12 | Andrychów | 45 | Kastelik !Czesław Kastelik | PZPR | |
12 | Andrychów | 46 | Baścik !Edward Baścik | ZSL | |
12 | Andrychów | 47 | Caputa !Michał Caputa | bezpartyjny | |
12 | Andrychów | 48 | Sikora !Andrzej Sikora | bezpartyjny | |
13 | Bydgoszcz | 49 | KaczmarekH !Henryk Kaczmarek | PZPR | |
13 | Bydgoszcz | 50 | Kempka !Dorota Kempka | PZPR | |
13 | Bydgoszcz | 51 | Błachnio !Jan Błachnio | UChS | |
13 | Bydgoszcz | 52 | Helak !Ryszard Helak | bezpartyjny | |
13 | Bydgoszcz | 430 | Zemke !Janusz Zemke | PZPR | |
14 | Chojnice | 53 | Grugel !Zbigniew Grugel | PZPR | |
14 | Chojnice | 54 | Mojzesowicz !Wojciech Mojzesowicz | ZSL | |
14 | Chojnice | 55 | Grabarkiewicz !Mirosława Grabarkiewicz | SD | |
14 | Chojnice | 56 | Guenther !Ignacy Guenther | bezpartyjny | |
14 | Chojnice | 431 | Marchlik !Tadeusz Marchlik | „Pax” | |
15 | Inowrocław | 57 | Bańkowska !Anna Bańkowska | PZPR | |
15 | Inowrocław | 58 | Warjan !Jan Warjan | ZSL | |
15 | Inowrocław | 59 | Bartoszcze !Roman Bartoszcze | bezpartyjny | |
15 | Inowrocław | 60 | Wybrański !Andrzej Wybrański | bezpartyjny | |
16 | Chełm | 61 | Badach !Tadeusz Badach | PZPR | |
16 | Chełm | 62 | Karczewski !Zygmunt Karczewski | ZSL | |
16 | Chełm | 63 | Ujas !Eugeniusz Ujas | bezpartyjny | |
16 | Chełm | 432 | Zambrzycki !Zdzisław Zambrzycki | ZSL | |
17 | Ciechanów | 64 | Chojnacka !Irena Chojnacka | PZPR | |
17 | Ciechanów | 65 | Pidek !Ryszard Pidek | PZPR | |
17 | Ciechanów | 66 | Chrzanowski !Witold Chrzanowski | ZSL | |
17 | Ciechanów | 67 | Jarosz !Urszula Jarosz | UChS | |
17 | Ciechanów | 68 | Węgłowski !Stanisław Węgłowski | bezpartyjny | |
18 | Częstochowa | 69 | Gajewski !Ryszard Gajewski | PZKS | |
18 | Częstochowa | 70 | Boral !Marek Boral | PZPR | |
18 | Częstochowa | 71 | BłaszczykJa !Janusz Błaszczyk | SD | |
18 | Częstochowa | 72 | Kasprzyk !Jacek Kasprzyk | PZPR | |
18 | Częstochowa | 73 | Kapsa !Jarosław Kapsa | bezpartyjny | |
19 | Lubliniec | 74 | Iwan !Ryszard Iwan | bezpartyjny | |
19 | Lubliniec | 75 | Skubis !Ireneusz Skubis | ZSL | |
19 | Lubliniec | 76 | Serafin !Władysław Serafin | PZPR | |
19 | Lubliniec | 77 | Dziubek !Marek Dziubek | bezpartyjny | |
20 | Elbląg | 78 | Józefiak !Jerzy Józefiak | PZPR | |
20 | Elbląg | 79 | Bartnicki !Jerzy Bartnicki | PZPR | |
20 | Elbląg | 80 | Czyż !Barbara Czyż | ZSL | |
20 | Elbląg | 81 | Barański !Zdzisław Barański | SD | |
20 | Elbląg | 82 | Krasowski !Edmund Krasowski | bezpartyjny | |
21 | Gdańsk | 83 | Fiszbach !Tadeusz Fiszbach | PZPR | |
21 | Gdańsk | 84 | Kuligowski !Jan Kuligowski | PZPR | |
21 | Gdańsk | 85 | Bień !Tadeusz Bień | SD | |
21 | Gdańsk | 86 | Merkel !Jacek Merkel | bezpartyjny | |
21 | Gdańsk | 87 | BieleckiJ !Jan Bielecki | bezpartyjny | |
22 | Gdynia | 88 | Kołodziejczyk !Piotr Kołodziejczyk | PZPR | |
22 | Gdynia | 89 | Szatybełko !Marian Szatybełko | PZKS | |
22 | Gdynia | 90 | Dowgiałło !Krzysztof Dowgiałło | bezpartyjny | |
22 | Gdynia | 91 | NowakC !Czesław Nowak | bezpartyjny | |
23 | Tczew | 92 | Jurewicz !Aleksander Jurewicz | PZPR | |
23 | Tczew | 93 | Zając !Jan Zając | PZPR | |
23 | Tczew | 94 | Szreder !Bogumił Szreder | ZSL | |
23 | Tczew | 95 | Krzyżanowska !Olga Krzyżanowska | bezpartyjny | |
24 | Wejherowo | 96 | Lenz !Piotr Lenz | PZPR | |
24 | Wejherowo | 97 | Szarmach !Henryk Szarmach | ZSL | |
24 | Wejherowo | 98 | Furtak !Antoni Furtak | bezpartyjny | |
24 | Wejherowo | 433 | Rudnicki !Zbigniew Rudnicki | SD | |
25 | Gorzów Wielkopolski | 99 | Dyrak !Ryszard Dyrak | PZPR | |
25 | Gorzów Wielkopolski | 100 | Kołodziej !Ryszard Kołodziej | ZSL | |
25 | Gorzów Wielkopolski | 101 | Bożek !Stanisław Bożek | bezpartyjny | |
25 | Gorzów Wielkopolski | 102 | Rusakiewicz !Marek Rusakiewicz | bezpartyjny | |
25 | Gorzów Wielkopolski | 434 | Hopfer !Jerzy Hopfer | UChS | |
26 | Choszczno | 103 | Chojecki !Lucjan Chojecki | PZPR | |
26 | Choszczno | 104 | Mokry !Włodzimierz Mokry | bezpartyjny | |
27 | Jelenia Góra | 105 | Modrzejewski !Jerzy Modrzejewski | PZPR | |
27 | Jelenia Góra | 106 | Malczewska !Teresa Malczewska | ZSL | |
27 | Jelenia Góra | 107 | Niegosz !Roman Niegosz | bezpartyjny | |
28 | Bolesławiec | 108 | Gołaczyński !Jerzy Gołaczyński | PZPR | |
28 | Bolesławiec | 109 | Kisiliczyk !Jan Kisiliczyk | bezpartyjny | |
28 | Bolesławiec | 110 | Bobak !Zbigniew Bobak | bezpartyjny | |
29 | Kalisz | 111 | Horoszkiewicz !Edward Horoszkiewicz | PZPR | |
29 | Kalisz | 112 | Kurzajewski !Czesław Kurzajewski | bezpartyjny | |
29 | Kalisz | 113 | Sałata !Józef Sałata | bezpartyjny | |
29 | Kalisz | 435 | Skowroński !Czesław Skowroński | PZPR | |
30 | Ostrów Wielkopolski | 114 | JanickiM !Marian Janicki | PZPR | |
30 | Ostrów Wielkopolski | 115 | Sytek !Tadeusz Sytek | ZSL | |
30 | Ostrów Wielkopolski | 116 | Koralewski !Jerzy Koralewski | bezpartyjny | |
30 | Ostrów Wielkopolski | 436 | Lubowska !Iwona Lubowska | PZPR | |
31 | Kępno | 117 | Grzyb !Andrzej Grzyb | ZSL | |
31 | Kępno | 118 | Pilarski !Bohdan Pilarski | bezpartyjny | |
32 | Katowice | 119 | Gabryś !Herbert Gabryś | PZPR | |
32 | Katowice | 120 | Czarnik-Sojka !Teresa Czarnik-Sojka | PZPR | |
32 | Katowice | 121 | Rusecki !Jerzy Rusecki | SD | |
32 | Katowice | 122 | Balicki !Szczepan Balicki | „Pax” | |
32 | Katowice | 123 | Pańko !Walerian Pańko | bezpartyjny | |
33 | Sosnowiec | 124 | Sekuła !Ireneusz Sekuła | PZPR | |
33 | Sosnowiec | 125 | GilJ !Jerzy Gil | bezpartyjny | |
33 | Sosnowiec | 126 | NowakowskiM !Mirosław Nowakowski | SD | |
33 | Sosnowiec | 127 | Dudziak !Jan Dudziak | PZPR | |
34 | Jaworzno | 128 | Zbylut !Michał Zbylut | PZPR | |
34 | Jaworzno | 129 | Drela !Zbigniew Drela | bezpartyjny | |
34 | Jaworzno | 130 | Kosowski !Ryszard Kosowski | PZPR | |
34 | Jaworzno | 437 | Starczynowski !Józef Starczynowski | PZKS | |
35 | Dąbrowa Górnicza | 131 | Węgrzyn !Małgorzata Węgrzyn | PZPR | |
35 | Dąbrowa Górnicza | 132 | Kawecki !Czesław Kawecki | PZPR | |
35 | Dąbrowa Górnicza | 133 | Soska !Jacek Soska | ZSL | |
35 | Dąbrowa Górnicza | 134 | Robakowski !Czesław Robakowski | bezpartyjny | |
36 | Bytom | 135 | Pigoń !Zenon Pigoń | bezpartyjny | |
36 | Bytom | 136 | Kijonka !Tadeusz Kijonka | PZPR | |
36 | Bytom | 137 | Polmański !Piotr Polmański | bezpartyjny | |
36 | Bytom | 138 | Wanot !Stefan Wanot | PZPR | |
36 | Bytom | 139 | Michnik !Adam Michnik | bezpartyjny | |
37 | Gliwice | 140 | JankowskiR !Ryszard Jankowski | PZPR | |
37 | Gliwice | 141 | Seferowicz !Elżbieta Seferowicz | bezpartyjny | |
37 | Gliwice | 142 | Szlachta !Jan Szlachta | PZPR | |
37 | Gliwice | 143 | Sroczyński !Jan Sroczyński | PZPR | |
37 | Gliwice | 144 | Steinhoff !Janusz Steinhoff | bezpartyjny | |
38 | Chorzów | 145 | Gomola !Maria Gomola | PZPR | |
38 | Chorzów | 146 | Blida !Barbara Blida | PZPR | |
38 | Chorzów | 147 | Szczygieł !Bogdan Szczygieł | PZPR | |
38 | Chorzów | 148 | Knysok !Anna Knysok | bezpartyjny | |
38 | Chorzów | 149 | Czupała-Hołoga !Stefania Czupała-Hołoga | PZKS | |
39 | Tychy | 150 | Rzymełka !Jan Rzymełka | bezpartyjny | |
39 | Tychy | 151 | Czypionka !Sebastian Czypionka | PZPR | |
39 | Tychy | 152 | Sobieszczański !Stefan Sobieszczański | bezpartyjny | |
39 | Tychy | 153 | Gałeczka !Stanisław Gałeczka | PZPR | |
39 | Tychy | 154 | Twaróg !Bolesław Twaróg | bezpartyjny | |
40 | Rybnik | 155 | Masarczyk !Joachim Masarczyk | PZPR | |
40 | Rybnik | 156 | Tokarz !Waldemar Tokarz | PZPR | |
40 | Rybnik | 157 | Sobierajski !Czesław Sobierajski | bezpartyjny | |
40 | Rybnik | 158 | Wuttke !Jerzy Wuttke | bezpartyjny | |
40 | Rybnik | 438 | Mleczko !Stefan Mleczko | PZPR | |
41 | Wodzisław Śląski | 159 | Krauz !Stanisława Krauz | bezpartyjny | |
41 | Wodzisław Śląski | 160 | Sienkiewicz !Henryk Sienkiewicz | bezpartyjny | |
41 | Wodzisław Śląski | 161 | Wolnik !Wilhelm Wolnik | PZPR | |
41 | Wodzisław Śląski | 162 | Kiermaszek-Lamla !Wiesława Kiermaszek-Lamla | ZSL | |
41 | Wodzisław Śląski | 439 | Wiatr !Sławomir Wiatr | PZPR | |
42 | Kielce | 163 | Brodecki !Adam Brodecki | PZPR | |
42 | Kielce | 164 | Wiąckowski !Stanisław Wiąckowski | ZSL | |
42 | Kielce | 165 | Ujazdowski !Kazimierz Ujazdowski | SD | |
42 | Kielce | 166 | Braun !Juliusz Braun | bezpartyjny | |
42 | Kielce | 167 | Rzepka !Edward Rzepka | bezpartyjny | |
43 | Skarżysko-Kamienna | 168 | Komorowski !Waldemar Komorowski | PZPR | |
43 | Skarżysko-Kamienna | 169 | Kopański !Sławomir Kopański | PZPR | |
43 | Skarżysko-Kamienna | 170 | Chałoński !Michał Chałoński | bezpartyjny | |
43 | Skarżysko-Kamienna | 171 | Mitura !Adam Mitura | bezpartyjny | |
43 | Skarżysko-Kamienna | 440 | Karpacz !Jerzy Karpacz | PZPR | |
44 | Pińczów | 172 | Głuchowski !Bohdan Głuchowski | PZPR | |
44 | Pińczów | 173 | Wiertek !Włodzimierz Wiertek | ZSL | |
44 | Pińczów | 174 | KowalczykT !Tadeusz Kowalczyk | bezpartyjny | |
44 | Pińczów | 175 | Stolzman !Maria Stolzman | bezpartyjny | |
45 | Konin | 176 | Janasek !Henryk Janasek | PZPR | |
45 | Konin | 177 | Matusiak !Romualda Matusiak | PZPR | |
45 | Konin | 178 | Domański !Zdzisław Domański | ZSL | |
45 | Konin | 179 | Arendarski !Andrzej Arendarski | bezpartyjny | |
45 | Konin | 180 | Żurawiecki !Jerzy Żurawiecki | bezpartyjny | |
46 | Koszalin | 181 | Gębicki !Stefan Gębicki | PZPR | |
46 | Koszalin | 182 | Puzewicz !Zbigniew Puzewicz | PZPR | |
46 | Koszalin | 183 | Sak !Franciszek Sak | bezpartyjny | |
46 | Koszalin | 441 | Orzechowski !Marian Orzechowski | PZPR | |
47 | Szczecinek | 184 | Wilczyńska !Zofia Wilczyńska | PZPR | |
47 | Szczecinek | 185 | Ryder !Stefan Ryder | ZSL | |
47 | Szczecinek | 186 | Pałka !Bogusław Pałka | bezpartyjny | |
47 | Szczecinek | 442 | Jemioło !Tadeusz Jemioło | PZPR | |
48 | Kraków-Śródmieście | 187 | Gajda !Jerzy Gajda | PZPR | |
48 | Kraków-Śródmieście | 188 | Bernacki !Ludwik Bernacki | PZPR | |
48 | Kraków-Śródmieście | 189 | Bajołek !Andrzej Bajołek | ZSL | |
48 | Kraków-Śródmieście | 190 | Zdrada !Jerzy Zdrada | bezpartyjny | |
48 | Kraków-Śródmieście | 443 | Woda !Wiesław Woda | ZSL | |
49 | Kraków-Nowa Huta | 191 | Szkutnik !Bolesław Szkutnik | PZPR | |
49 | Kraków-Nowa Huta | 192 | Mazur !Stanisław Mazur | ZSL | |
49 | Kraków-Nowa Huta | 193 | Brzeziński !Eugeniusz Brzeziński | „Pax” | |
49 | Kraków-Nowa Huta | 194 | GilM !Mieczysław Gil | bezpartyjny | |
49 | Kraków-Nowa Huta | 195 | NowakE !Edward Nowak | bezpartyjny | |
50 | Kraków-Podgórze | 196 | ZielińskiRJ !Ryszard Zieliński | PZPR | |
50 | Kraków-Podgórze | 197 | Gajewicz !Józef Gajewicz | PZPR | |
50 | Kraków-Podgórze | 198 | Janowski !Jan Janowski | SD | |
50 | Kraków-Podgórze | 199 | Hennelowa !Józefa Hennelowa | bezpartyjny | |
50 | Kraków-Podgórze | 200 | Rokita !Jan Rokita | bezpartyjny | |
51 | Krosno | 201 | Czenczek !Maria Czenczek | PZPR | |
51 | Krosno | 202 | Balik !Zbigniew Balik | PZPR | |
51 | Krosno | 203 | Pogonowska-Jucha !Emilia Pogonowska-Jucha | ZSL | |
51 | Krosno | 204 | Chrupek !Paweł Chrupek | bezpartyjny | |
51 | Krosno | 205 | Osiatyński !Jerzy Osiatyński | bezpartyjny | |
52 | Legnica | 206 | Grabowiecki !Adam Grabowiecki | ZSL | |
52 | Legnica | 207 | Mackiewicz !Zbigniew Mackiewicz | bezpartyjny | |
52 | Legnica | 208 | Bocheń !Irmindo Bocheń | PZPR | |
53 | Lubin | 209 | Glapiński !Andrzej Glapiński | bezpartyjny | |
53 | Lubin | 210 | Chmielarski !Wiesław Chmielarski | PZPR | |
53 | Lubin | 211 | Kosmalski !Andrzej Kosmalski | bezpartyjny | |
54 | Leszno | 212 | Bąk !Józef Bąk | PZPR | |
54 | Leszno | 213 | Maćkowiak !Janusz Maćkowiak | ZSL | |
54 | Leszno | 214 | Dankowska !Adela Dankowska | bezpartyjny | |
54 | Leszno | 215 | Jurek !Marek Jurek | bezpartyjny | |
55 | Lublin | 216 | Sierakowska !Izabella Sierakowska | PZPR | |
55 | Lublin | 217 | Liszcz !Teresa Liszcz | ZSL | |
55 | Lublin | 218 | CzerwińskiK !Kazimierz Czerwiński | SD | |
55 | Lublin | 219 | Ziemba !Bonawentura Ziemba | „Pax” | |
55 | Lublin | 220 | Mańka !Tadeusz Mańka | bezpartyjny | |
56 | Kraśnik | 221 | GilI !Irena Gil | PZPR | |
56 | Kraśnik | 222 | Łupina !Zygmunt Łupina | bezpartyjny | |
56 | Kraśnik | 444 | Pieniążek !Antoni Pieniążek | PZPR | |
57 | Puławy | 223 | Kosiński !Czesław Kosiński | PZPR | |
57 | Puławy | 224 | Czeżyk !Ignacy Czeżyk | bezpartyjny | |
57 | Puławy | 445 | Rajtar !Jan Rajtar | ZSL | |
58 | Lubartów | 225 | Starownik !Marian Starownik | ZSL | |
58 | Lubartów | 226 | Rożek !Janusz Rożek | bezpartyjny | |
59 | Łomża | 227 | Czerniawski !Mieczysław Czerniawski | PZPR | |
59 | Łomża | 228 | Leśniewski !Witold Leśniewski | ZSL | |
59 | Łomża | 229 | Kraszewski !Ryszard Kraszewski | bezpartyjny | |
59 | Łomża | 230 | Rutkowski !Marek Rutkowski | bezpartyjny | |
59 | Łomża | 446 | Gabrielski !Stanisław Gabrielski | PZPR | |
60 | Łódź-Bałuty | 231 | Błoch !Andrzej Błoch | PZPR | |
60 | Łódź-Bałuty | 232 | Rozwandowicz !Jerzy Rozwandowicz | PZPR | |
60 | Łódź-Bałuty | 233 | Krzekotowski !Jacek Krzekotowski | „Pax” | |
60 | Łódź-Bałuty | 234 | Dłużniewski !Jerzy Dłużniewski | bezpartyjny | |
61 | Łódź-Śródmieście | 235 | Suskiewicz !Halina Suskiewicz | PZPR | |
61 | Łódź-Śródmieście | 236 | Kwietniewska !Anna Kwietniewska | PZPR | |
61 | Łódź-Śródmieście | 237 | OsińskiB !Bohdan Osiński | SD | |
61 | Łódź-Śródmieście | 238 | Kern !Andrzej Kern | bezpartyjny | |
61 | Łódź-Śródmieście | 447 | Bartosik !Marek Bartosik | PZPR | |
62 | Łódź-Górna | 239 | Ejsmont !Krystyna Ejsmont | PZPR | |
62 | Łódź-Górna | 240 | Dmochowska !Maria Dmochowska | bezpartyjny | |
62 | Łódź-Górna | 241 | Kowalski !Wiesław Kowalski | bezpartyjny | |
63 | Łódź-Widzew | 242 | Łukasiewicz !Bogdan Łukasiewicz | ZSL | |
63 | Łódź-Widzew | 243 | Myszkiewicz-Niesiołowski !Stefan Myszkiewicz-Niesiołowski | bezpartyjny | |
64 | Nowy Sącz | 244 | Rusnarczyk !Franciszek Rusnarczyk | PZPR | |
64 | Nowy Sącz | 245 | Brudniak !Mieczysław Brudniak | PZPR | |
64 | Nowy Sącz | 246 | Popiela !Stanisława Popiela | ZSL | |
64 | Nowy Sącz | 247 | ZielińskiR !Ryszard Zieliński | UChS | |
64 | Nowy Sącz | 248 | Jungiewicz !Józef Jungiewicz | bezpartyjny | |
65 | Nowy Targ | 249 | Czereyski !Krzysztof Czereyski | SD | |
65 | Nowy Targ | 250 | Skalski !Władysław Skalski | bezpartyjny | |
65 | Nowy Targ | 251 | Żurowski !Stanisław Żurowski | bezpartyjny | |
65 | Nowy Targ | 448 | Ney !Roman Ney | PZPR | |
66 | Biskupiec | 252 | Rogiński !Paweł Rogiński | PZPR | |
66 | Biskupiec | 253 | Pomirski !Miron Pomirski | ZSL | |
66 | Biskupiec | 254 | Lubieniecki !Józef Lubieniecki | bezpartyjny | |
67 | Olsztyn | 255 | Dowgwiłłowicz !Jerzy Dowgwiłłowicz | PZPR | |
67 | Olsztyn | 256 | Gryczewski !Wojciech Gryczewski | ZSL | |
67 | Olsztyn | 257 | Dobielińska-Eliszewska !Teresa Dobielińska-Eliszewska | SD | |
67 | Olsztyn | 258 | Langowska !Grażyna Langowska | bezpartyjny | |
67 | Olsztyn | 259 | Złakowski !Zenon Złakowski | bezpartyjny | |
68 | Opole | 260 | Goczoł !Jan Goczoł | PZPR | |
68 | Opole | 261 | Lysek !Norbert Lysek | PZPR | |
68 | Opole | 262 | Borowski !Andrzej Borowski | ZSL | |
68 | Opole | 263 | SuchodolskiS !Stanisław Suchodolski | SD | |
68 | Opole | 264 | Wilk !Bronisław Wilk | bezpartyjny | |
69 | Kędzierzyn-Koźle | 265 | Żelazny !Antoni Żelazny | PZPR | |
69 | Kędzierzyn-Koźle | 266 | Bukała !Aniela Bukała | ZSL | |
69 | Kędzierzyn-Koźle | 267 | Nowacki !Tadeusz Nowacki | UChS | |
69 | Kędzierzyn-Koźle | 268 | Kozłowski !Stefan Kozłowski | bezpartyjny | |
70 | Brzeg | 269 | Pilarczyk !Józef Pilarczyk | PZPR | |
70 | Brzeg | 270 | Solarewicz !Wojciech Solarewicz | bezpartyjny | |
71 | Ostrołęka | 271 | Krzyżanowski !Władysław Krzyżanowski | PZPR | |
71 | Ostrołęka | 272 | Kurek !Michał Kurek | ZSL | |
71 | Ostrołęka | 273 | Małachowski !Aleksander Małachowski | bezpartyjny | |
71 | Ostrołęka | 274 | Gutowski !Józef Gutowski | bezpartyjny | |
71 | Ostrołęka | 449 | Łuczak !Aleksander Łuczak | ZSL | |
72 | Piła | 275 | Susek !Jerzy Susek | PZPR | |
72 | Piła | 276 | Kułaga !Zenon Kułaga | PZPR | |
72 | Piła | 277 | Witt !Zenon Witt | ZSL | |
72 | Piła | 278 | Kozaczko !Lech Kozaczko | bezpartyjny | |
72 | Piła | 279 | BłaszczykK !Kazimierz Błaszczyk | bezpartyjny | |
73 | Piotrków Trybunalski | 280 | Komar !Henryk Komar | PZPR | |
73 | Piotrków Trybunalski | 281 | Dudkiewicz !Anna Dudkiewicz | PZPR | |
73 | Piotrków Trybunalski | 282 | Zawiślak !Andrzej Zawiślak | bezpartyjny | |
73 | Piotrków Trybunalski | 283 | Zalewska !Teresa Zalewska | bezpartyjny | |
73 | Piotrków Trybunalski | 450 | Bondarewski !Andrzej Bondarewski | SD | |
74 | Bełchatów | 284 | Szwed !Ryszard Szwed | PZPR | |
74 | Bełchatów | 285 | Jasiński !Stanisław Jasiński | ZSL | |
74 | Bełchatów | 286 | Brzuzy !Ryszard Brzuzy | bezpartyjny | |
75 | Płock | 287 | Sokołowska !Wanda Sokołowska | PZPR | |
75 | Płock | 288 | Stępniak !Maria Stępniak | bezpartyjny | |
75 | Płock | 289 | Ścieszko !Tadeusz Ścieszko | bezpartyjny | |
75 | Płock | 451 | Kornasiewicz !Alicja Kornasiewicz | ZSL | |
76 | Kutno | 290 | Kuś !Janina Kuś | PZPR | |
76 | Kutno | 291 | Pawlak !Waldemar Pawlak | ZSL | |
76 | Kutno | 292 | Kamiński !Zbigniew Kamiński | bezpartyjny | |
76 | Kutno | 452 | Gawski !Ziemowit Gawski | „Pax” | |
77 | Poznań-Grunwald | 293 | KrólM !Marek Król | PZPR | |
77 | Poznań-Grunwald | 294 | Wojtczak !Michał Wojtczak | bezpartyjny | |
77 | Poznań-Grunwald | 295 | Wlekliński !Józef Wlekliński | ZSL | |
77 | Poznań-Grunwald | 296 | Ziółkowska !Wiesława Ziółkowska | PZPR | |
77 | Poznań-Grunwald | 297 | Pięta !Ireneusz Pięta | bezpartyjny | |
78 | Poznań-Nowe Miasto | 298 | Dziuba !Tadeusz Dziuba | SD | |
78 | Poznań-Nowe Miasto | 299 | Pol !Marek Pol | PZPR | |
78 | Poznań-Nowe Miasto | 300 | Wawrzyniak !Alfred Wawrzyniak | „Pax” | |
78 | Poznań-Nowe Miasto | 301 | Urbańska !Bożenna Urbańska | PZPR | |
78 | Poznań-Nowe Miasto | 302 | Łączkowski !Paweł Łączkowski | bezpartyjny | |
79 | Poznań-Stare Miasto | 303 | Zawadzki !Marian Zawadzki | PZPR | |
79 | Poznań-Stare Miasto | 304 | Aumiller !Andrzej Aumiller | PZPR | |
79 | Poznań-Stare Miasto | 305 | JanickiC !Czesław Janicki | ZSL | |
79 | Poznań-Stare Miasto | 306 | SzymańskiL !Leonard Szymański | bezpartyjny | |
79 | Poznań-Stare Miasto | 307 | Suchocka !Hanna Suchocka | bezpartyjny | |
80 | Przemyśl | 308 | Duda !Stanisław Duda | PZPR | |
80 | Przemyśl | 309 | Grzęda !Krystyna Grzęda | PZPR | |
80 | Przemyśl | 310 | Mierzwa !Zbigniew Mierzwa | ZSL | |
80 | Przemyśl | 311 | Onyszkiewicz !Janusz Onyszkiewicz | bezpartyjny | |
80 | Przemyśl | 312 | Trelka !Tadeusz Trelka | bezpartyjny | |
81 | Radom | 313 | Grabowska !Danuta Grabowska | PZPR | |
81 | Radom | 314 | Burski !Andrzej Burski | PZPR | |
81 | Radom | 315 | Zimnicki !Adam Zimnicki | ZSL | |
81 | Radom | 316 | Popis !Marian Popis | SD | |
81 | Radom | 317 | Łopuszański !Jan Łopuszański | bezpartyjny | |
82 | Białobrzegi | 318 | Babiński !Stanisław Babiński | PZPR | |
82 | Białobrzegi | 319 | Łochowski !Józef Łochowski | ZSL | |
82 | Białobrzegi | 320 | Półtorak !Maciej Półtorak | bezpartyjny | |
82 | Białobrzegi | 453 | Modzelewski !Kazimierz Modzelewski | SD | |
83 | Rzeszów | 321 | CzerwińskiL !Leszek Czerwiński | PZPR | |
83 | Rzeszów | 322 | WoźniakK !Kazimierz Woźniak | PZPR | |
83 | Rzeszów | 323 | Bentkowski !Aleksander Bentkowski | ZSL | |
83 | Rzeszów | 324 | Świtka !Jan Świtka | SD | |
83 | Rzeszów | 325 | Matuszczak !Adam Matuszczak | bezpartyjny | |
84 | Mielec | 326 | Śliwa !Lucjan Śliwa | PZPR | |
84 | Mielec | 327 | Mazan !Stanisław Mazan | ZSL | |
84 | Mielec | 328 | Padykuła !Stanisław Padykuła | bezpartyjny | |
84 | Mielec | 454 | Grzebyk !Krzysztof Grzebyk | PZPR | |
85 | Garwolin | 329 | Smolarek !Ryszard Smolarek | PZPR | |
85 | Garwolin | 330 | Szczygielski !Jan Szczygielski | ZSL | |
85 | Garwolin | 331 | Dąbrowski !Stanisław Dąbrowski | bezpartyjny | |
85 | Garwolin | 332 | Zajączkowski !Wiesław Zajączkowski | bezpartyjny | |
86 | Siedlce | 333 | Kondracki !Wiesław Kondracki | PZPR | |
86 | Siedlce | 334 | Kuc !Bożenna Kuc | ZSL | |
86 | Siedlce | 335 | SzymańskiK !Krzysztof Szymański | bezpartyjny | |
86 | Siedlce | 455 | OsińskiJ !Jerzy Osiński | ZSL | |
87 | Sieradz | 336 | Jagiełło !Edmund Jagiełło | PZPR | |
87 | Sieradz | 337 | Zarzycki !Wojciech Zarzycki | ZSL | |
87 | Sieradz | 338 | Strózik !Stanisław Strózik | bezpartyjny | |
87 | Sieradz | 339 | Cieśla !Stanisław Cieśla | bezpartyjny | |
87 | Sieradz | 340 | Michalak !Henryk Michalak | bezpartyjny | |
88 | Skierniewice | 341 | Kostrzewa !Zbigniew Kostrzewa | PZPR | |
88 | Skierniewice | 342 | Andrzejewski !Jacek Andrzejewski | PZPR | |
88 | Skierniewice | 343 | Goździkiewicz !Ludomir Goździkiewicz | ZSL | |
88 | Skierniewice | 344 | Urbanowicz !Anna Urbanowicz | bezpartyjny | |
88 | Skierniewice | 345 | Bednarkiewicz !Maciej Bednarkiewicz | bezpartyjny | |
89 | Słupsk | 346 | Borawska !Marianna Borawska | PZPR | |
89 | Słupsk | 347 | Bogusz !Józef Bogusz | PZPR | |
89 | Słupsk | 348 | Kędzierski !Marian Kędzierski | ZSL | |
89 | Słupsk | 349 | Müller !Edward Müller | bezpartyjny | |
89 | Słupsk | 350 | KrólJ !Jan Król | bezpartyjny | |
90 | Suwałki | 351 | Romańczuk !Tomasz Romańczuk | PZPR | |
90 | Suwałki | 352 | WoźniakT !Teresa Woźniak | PZPR | |
90 | Suwałki | 353 | Górski !Michał Górski | ZSL | |
90 | Suwałki | 354 | Pietkiewicz !Jerzy Pietkiewicz | bezpartyjny | |
90 | Suwałki | 355 | Geremek !Bronisław Geremek | bezpartyjny | |
91 | Szczecin | 356 | Piechota !Jacek Piechota | PZPR | |
91 | Szczecin | 357 | Grzywacz !Waldemar Grzywacz | PZPR | |
91 | Szczecin | 358 | Kościelniak !Jan Kościelniak | SD | |
91 | Szczecin | 359 | KowalczykJ !Józef Kowalczyk | bezpartyjny | |
91 | Szczecin | 360 | Zimowski !Jerzy Zimowski | bezpartyjny | |
92 | Świnoujście | 361 | Jeż !Marian Jeż | PZPR | |
92 | Świnoujście | 362 | Leszczyński !Wincenty Leszczyński | ZSL | |
92 | Świnoujście | 363 | Kopczyński !Bohdan Kopczyński | bezpartyjny | |
93 | Stargard Szczeciński | 364 | Balazs !Artur Balazs | bezpartyjny | |
93 | Stargard Szczeciński | 365 | SuchodolskiB !Bolesław Suchodolski | PZPR | |
93 | Stargard Szczeciński | 366 | Rosiak !Jerzy Rosiak | ZSL | |
94 | Tarnobrzeg | 367 | Brzozowska !Anna Brzozowska | PZPR | |
94 | Tarnobrzeg | 368 | Sołtyk !Grażyna Sołtyk | ZSL | |
94 | Tarnobrzeg | 369 | Dojka !Marian Dojka | bezpartyjny | |
94 | Tarnobrzeg | 370 | Bujak !Jacek Bujak | bezpartyjny | |
95 | Stalowa Wola | 371 | Grobel-Proszowska !Joanna Grobel-Proszowska | PZPR | |
95 | Stalowa Wola | 372 | Liwak !Władysław Liwak | bezpartyjny | |
95 | Stalowa Wola | 373 | Rostek !Kazimierz Rostek | bezpartyjny | |
96 | Tarnów | 374 | Czarnobilski !Zdzisław Czarnobilski | PZPR | |
96 | Tarnów | 375 | Kieć !Franciszek Kieć | ZSL | |
96 | Tarnów | 376 | Krasnodębski !Karol Krasnodębski | bezpartyjny | |
96 | Tarnów | 377 | Orzeł !Jerzy Orzeł | bezpartyjny | |
96 | Tarnów | 456 | Zegar !Józef Zegar | ZSL | |
97 | Dębica | 378 | CzerwińskiM !Marian Czerwiński | PZPR | |
97 | Dębica | 379 | ŻabińskiW !Władysław Żabiński | ZSL | |
97 | Dębica | 380 | Rusznica !Jan Rusznica | bezpartyjny | |
98 | Toruń | 381 | Żenkiewicz !Marian Żenkiewicz | PZPR | |
98 | Toruń | 382 | Jaworski !Kazimierz Jaworski | „Pax” | |
98 | Toruń | 383 | Wyrowiński !Jan Wyrowiński | bezpartyjny | |
98 | Toruń | 384 | ŻabińskiK !Krzysztof Żabiński | bezpartyjny | |
98 | Toruń | 457 | Czaja !Jan Czaja | ZSL | |
99 | Grudziądz | 385 | Derwich !Bogdan Derwich | PZPR | |
99 | Grudziądz | 386 | Choszczewski !Jan Choszczewski | ZSL | |
99 | Grudziądz | 387 | Dys-Kulerski !Witysław Dys-Kulerski | bezpartyjny | |
100 | Wałbrzych | 388 | Szymborski !Janusz Szymborski | PZPR | |
100 | Wałbrzych | 389 | ZychB !Bogumił Zych | PZPR | |
100 | Wałbrzych | 390 | Jastrzębski !Ryszard Jastrzębski | ZSL | |
100 | Wałbrzych | 391 | Tomkiewicz !Stanisław Tomkiewicz | bezpartyjny | |
100 | Wałbrzych | 458 | Komornicki !Krzysztof Komornicki | PZPR | |
101 | Świdnica | 392 | Norbert !Roman Norbert | PZPR | |
101 | Świdnica | 393 | Dynowska !Anna Dynowska | SD | |
101 | Świdnica | 394 | Kowal !Marian Kowal | bezpartyjny | |
101 | Świdnica | 395 | Lityński !Jan Lityński | bezpartyjny | |
102 | Włocławek | 396 | Kędzierska-Truszczyńska !Dobrochna Kędzierska-Truszczyńska | PZPR | |
102 | Włocławek | 397 | Bieńkowska !Alicja Bieńkowska | PZPR | |
102 | Włocławek | 398 | Stasiak !Stanisław Stasiak | ZSL | |
102 | Włocławek | 399 | Konopka !Andrzej Konopka | SD | |
102 | Włocławek | 400 | Kaszubski !Tadeusz Kaszubski | bezpartyjny | |
103 | Wrocław-Psie Pole | 401 | Dalgiewicz !Jan Dalgiewicz | PZPR | |
103 | Wrocław-Psie Pole | 402 | Jużykiewicz !Henryk Jużykiewicz | PZPR | |
103 | Wrocław-Psie Pole | 403 | Dobrosz !Janusz Dobrosz | ZSL | |
103 | Wrocław-Psie Pole | 404 | LechZ !Zbigniew Lech | bezpartyjny | |
103 | Wrocław-Psie Pole | 405 | Gawlik !Radosław Gawlik | bezpartyjny | |
104 | Wrocław-Fabryczna | 406 | Wąs !Bogusław Wąs | PZPR | |
104 | Wrocław-Fabryczna | 407 | Gaweł !Mieczysław Gaweł | PZPR | |
104 | Wrocław-Fabryczna | 408 | Rogowski !Stanisław Rogowski | UChS | |
104 | Wrocław-Fabryczna | 409 | Labuda !Barbara Labuda | bezpartyjny | |
105 | Wrocław-Krzyki | 410 | Trzciński !Janusz Trzciński | PZPR | |
105 | Wrocław-Krzyki | 411 | Żukowski !Jan Żukowski | ZSL | |
105 | Wrocław-Krzyki | 412 | LechL !Lesław Lech | SD | |
105 | Wrocław-Krzyki | 413 | Piszel !Andrzej Piszel | bezpartyjny | |
106 | Zamość | 414 | Bartosz !Ryszard Bartosz | PZPR | |
106 | Zamość | 415 | Kawałko !Zbigniew Kawałko | PZPR | |
106 | Zamość | 416 | Kowalik !Jan Kowalik | ZSL | |
106 | Zamość | 417 | Wujec !Henryk Wujec | bezpartyjny | |
106 | Zamość | 418 | Majdański !Stanisław Majdański | bezpartyjny | |
107 | Zielona Góra | 419 | Biliński !Tadeusz Biliński | PZPR | |
107 | Zielona Góra | 420 | ZychJ !Józef Zych | ZSL | |
107 | Zielona Góra | 421 | Bielewicz !Alfred Bielewicz | SD | |
107 | Zielona Góra | 422 | Barańczak !Jarosław Barańczak | bezpartyjny | |
108 | Żary | 423 | BłaszczykJó !Józef Błaszczyk | PZPR | |
108 | Żary | 424 | Gabryszewski !Andrzej Gabryszewski | bezpartyjny | |
108 | Żary | 425 | Sierżant !Tadeusz Sierżant | bezpartyjny |
1 grudnia 1989 na skutek uwzględnienia protestów wyborczych unieważniono wybór posła Polskiego Związku Katolicko-Społecznego w Gdyni Mariana Szatybełki[39]. Decyzja ta była spowodowana tym, że przed drugą turą wyborów, przeprowadzoną 18 czerwca 1989, jego kontrkandydat został wykluczony z PZKS i następnie wykreślony z kart wyborczych – takie postępowanie uznano za niezgodne z art. 78 ust. 5 ordynacji wyborczej do Sejmu PRL, który stwierdzał, że w ponownym głosowaniu w obrębie mandatu kandydują 2 osoby[45]. Wybory uzupełniające z 11 lutego 1990, przeprowadzone na dotychczasowych zasadach (mandat zarezerwowany dla PZKS), wygrał ponownie Marian Szatybełko[5].
W trakcie kadencji zmarło trzech posłów[46][47][48], w tym Walerian Pańko, pełniący równocześnie obowiązki prezesa Najwyższej Izby Kontroli, który zginął w wypadku drogowym[49]. W tych przypadkach nie przeprowadzono wyborów uzupełniających, co wynikało głównie z planów rozwiązania Sejmu, urzeczywistnionych w uchwale z 9 marca 1991[50]. Tym samym na koniec X kadencji Sejmu trzy mandaty pozostały nieobsadzone.
Posłowie według stażu parlamentarnego
Poseł | Ugrupowanie | Staż poselski |
---|---|---|
Barański !Zdzisław Barański | SD | IX kadencja[51] |
Biliński !Tadeusz Biliński | PZPR | IX kadencja[52] |
Błachnio !Jan Błachnio | UChS | IX kadencja[53] |
Bondarewski !Andrzej Bondarewski | SD | VII kadencja[54] |
Czykwin !Eugeniusz Czykwin | UChS | IX kadencja[55] |
Dobielińska-Eliszewska !Teresa Dobielińska-Eliszewska | SD | IX kadencja[56] |
Fiszbach !Tadeusz Fiszbach | PZPR | VII i VIII kadencja[57] |
Gabrielski !Stanisław Gabrielski | PZPR | VII i VIII kadencja[58] |
Gajewicz !Józef Gajewicz | PZPR | IX kadencja[59] |
Goczoł !Jan Goczoł | PZPR | IX kadencja[60] |
Gołaczyński !Jerzy Gołaczyński | PZPR | VIII kadencja[61] |
Janowski !Jan Janowski | SD | VII, VIII i IX kadencja[62] |
Jużykiewicz !Henryk Jużykiewicz | SD | IX kadencja[63] |
Kijonka !Tadeusz Kijonka | PZPR | IX kadencja[64] |
Kozakiewicz !Mikołaj Kozakiewicz | ZSL | IX kadencja[65] |
Krajewski !Włodzimierz Krajewski | ZSL | IX kadencja[66] |
Kuc !Bożenna Kuc | ZSL | IX kadencja[67] |
Malczewska !Teresa Malczewska | ZSL | IX kadencja[68] |
Matusiak !Romualda Matusiak | PZPR | IX kadencja[69] |
Mazur !Stanisław Mazur | ZSL | IX kadencja[70] |
Modzelewski !Kazimierz Modzelewski | SD | IX kadencja[71] |
Nowacki !Tadeusz Nowacki | UChS | IX kadencja[72] |
Piechota !Jacek Piechota | PZPR | IX kadencja[73] |
Pogonowska-Jucha !Emilia Pogonowska-Jucha | ZSL | IX kadencja[74] |
Popiela !Stanisława Popiela | ZSL | IX kadencja[75] |
Puzewicz !Zbigniew Puzewicz | PZPR | IX kadencja[76] |
Romańczuk !Tomasz Romańczuk | PZPR | IX kadencja[77] |
Rudnicki !Zbigniew Rudnicki | SD | VII i VIII kadencja[78] |
Sidor !Andrzej Sidor | PZPR | IX kadencja[79] |
Stasiak !Stanisław Stasiak | ZSL | IX kadencja[80] |
Suchocka !Hanna Suchocka | KO „S” | VIII kadencja[81] |
Szarmach !Henryk Szarmach | ZSL | IX kadencja[82] |
Szatybełko !Marian Szatybełko | PZKS | IX kadencja[83] |
Szymborski !Janusz Szymborski | PZPR | IX kadencja[84] |
Urbańska !Bożenna Urbańska | PZPR | IX kadencja[85] |
Wawrzyniak !Alfred Wawrzyniak | „Pax” | IX kadencja[86] |
Wiertek !Włodzimierz Wiertek | ZSL | IX kadencja[87] |
Wójcik !Józef Wójcik | „Pax” | IX kadencja[88] |
Zobacz też
- Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji
- wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku
- senatorowie I kadencji w latach 1989–1991
Uwagi
- ↑ Klub na początku kadencji pod nazwą KP Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
- ↑ Klub początku kadencji pod nazwą KP Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
- ↑ Posłowie, którzy nie przystąpili do żadnego z klubów lub kół parlamentarnych bądź opuścili je w trakcie kadencji.
- ↑ Klub posłów wybranych z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
- ↑ Ślubował 31 lipca 1989.
- ↑ Ślubował 5 lipca 1989.
- ↑ Klub posłów wybranych z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
- ↑ Ślubował 19 lipca 1989.
- ↑ Przewodniczący Klubu Józef Zych.
- ↑ Klub posłów wybranych z ramienia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
- ↑ Ślubowała 19 lipca 1989.
- ↑ Ślubował 10 lipca 1989.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc Wybrany/a z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
- ↑ a b c d e f Wybrany/a z ramienia Stronnictwa Demokratycznego.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br Wybrany/a z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
- ↑ a b c d e f g h i j k Wybrany/a z ramienia Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
- ↑ Wybrany z ramienia Polskiego Związku Katolicko-Społecznego.
- ↑ Przewodniczący Klubu Tadeusz Kaszubski.
- ↑ Do 1 grudnia 1989, ponownie ślubował 8 marca 1990.
- ↑ a b Przynależności partyjnej kandydatów z krajowej listy wyborczej nie podano w obwieszczeniach Państwowej Komisji Wyborczej i na kartach wyborczych.
Przypisy
- ↑ Antoni Dudek: Wybory czerwcowe. encyklopedia-solidarnosci.pl. [dostęp 2016-01-22].
- ↑ Ustawa z dnia 29 grudnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U. z 1989 r. nr 75, poz. 444).
- ↑ Terminy rozpoczęcia oraz zakończenia kadencji Sejmu i Senatu od 1989 r. Analiza aktów prawnych. senat.gov.pl, listopada 2012. s. 3. [dostęp 2016-01-22].
- ↑ Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 marca 1991 r. w sprawie terminu rozwiązania się Sejmu (M.P. z 1991 r. nr 9, poz. 63).
- ↑ a b c Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 13 lutego 1990 r. o wynikach głosowania i wyniku wyborów uzupełniających do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzonych dnia 11 lutego 1990 r. w okręgu wyborczym nr 22 w Gdyni do mandatu nr 89 (M.P. z 1990 r. nr 7, poz. 50).
- ↑ Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989–1993 (Dz.U. z 1989 r. nr 19, poz. 102).
- ↑ Uchwała Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 4 lipca 1989 r. w sprawie wyboru Marszałka Sejmu (M.P. z 1989 r. nr 22, poz. 155).
- ↑ a b c Uchwała Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 4 lipca 1989 r. w sprawie wyboru wicemarszałków Sejmu (M.P. z 1989 r. nr 22, poz. 156).
- ↑ Obywatelski Klub Parlamentarny. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Obywatelski Klub Parlamentarny. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub Lewicy Demokratycznej. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub Lewicy Demokratycznej. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego (przew. Józef Zych). [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Parlamentarny Unia Demokratyczna. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Parlamentarny Unia Demokratyczna. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Poselski Klub Pracy. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Poselski Klub Pracy. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Stronnictwa Demokratycznego. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Stronnictwa Demokratycznego. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Stowarzyszenia „Pax”. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Stowarzyszenia „Pax”. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub Chrześcijańsko-Ludowy. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub Chrześcijańsko-Ludowy. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Unii Chrześcijańsko-Społecznej. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Unii Chrześcijańsko-Społecznej. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Niezależnych Posłów. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Niezależnych Posłów. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Posłów Wojskowych. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Posłów Wojskowych. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub „Solidarność Pracy”. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub „Solidarność Pracy”. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego (przew. Tadeusz Kaszubski). [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Klub Poselski Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub Ekologiczny. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Parlamentarny Klub Ekologiczny. [w:] Biblioteka Sejmowa [on-line]. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Posłowie niezrzeszeni. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ a b Uchwała Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 1 grudnia 1989 r. w sprawie protestów wyborczych i stwierdzenia nieważności wyboru posła (M.P. z 1989 r. nr 40, poz. 314).
- ↑ Uchwała Rady Państwa z dnia 13 kwietnia 1989 r. w sprawie okręgów wyborczych dla wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz liczby, numerów i przeznaczenia mandatów w tych okręgach (Dz.U. z 1989 r. nr 21, poz. 111).
- ↑ Uchwała Rady Państwa z dnia 21 kwietnia 1989 r. o zmianie uchwały w sprawie okręgów wyborczych dla wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz liczby, numerów i przeznaczenia mandatów w tych okręgach (Dz.U. z 1989 r. nr 22, poz. 116).
- ↑ Uchwała Rady Państwa z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie ponownego głosowania do mandatów nie obsadzonych z krajowej listy wyborczej (Dz.U. z 1989 r. nr 36, poz. 199).
- ↑ Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 8 czerwca 1989 r. o wynikach głosowania i wynikach wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przeprowadzonych dnia 4 czerwca 1989 r. (M.P. z 1989 r. nr 21, poz. 149).
- ↑ Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 20 czerwca 1989 r. o wynikach ponownego głosowania i wynikach wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przeprowadzonych dnia 18 czerwca 1989 r. (M.P. z 1989 r. nr 21, poz. 151).
- ↑ Argumenty nie zawsze chłodzą. „Trybuna Robotnicza”. nr 280, s. 2, 2–3 grudnia 1989. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Jerzy Nowakowski. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Bohdan Osiński. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Walerian Pańko. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Aleksander Hall: Osobista historia III Rzeczypospolitej. Warszawa: Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, 2011, s. 210. ISBN 978-83-60336-42-7.
- ↑ Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 marca 1991 r. w sprawie terminu rozwiązania się Sejmu (M.P. z 1991 r. nr 9, poz. 63).
- ↑ Zdzisław Barański. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Tadeusz Biliński. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Jan Błachnio. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Andrzej Bondarewski. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Eugeniusz Czykwin. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Teresa Dobielińska-Eliszewska. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Tadeusz Fiszbach. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Stanisław Gabrielski. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Józef Gajewicz. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Jan Goczoł. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Jerzy Gołaczyński. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Jan Janowski. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Henryk Jużykiewicz. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Tadeusz Kijonka. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Mikołaj Kozakiewicz. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Włodzimierz Krajewski. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Bożenna Kuc. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Teresa Malczewska. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Romualda Matusiak. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Stanisław Mazur. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Kazimierz Modzelewski. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Tadeusz Nowacki. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Jacek Piechota. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Emilia Pogonowska-Jucha. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Stanisława Popiela. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Zbigniew Puzewicz. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Tomasz Romańczuk. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Zbigniew Rudnicki. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Andrzej Sidor. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Stanisław Stasiak. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Hanna Suchocka. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Henryk Szarmach. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Marian Szatybełko. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Janusz Szymborski. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Bożenna Urbańska. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Alfred Wawrzyniak. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Włodzimierz Wiertek. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
- ↑ Józef Wójcik. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-01-11].
Linki zewnętrzne
- Archiwum. sejm.gov.pl. [dostęp 2016-01-22].
- p
- d
- e
Rzeczpospolita Polska (1919–1939) |
|
---|---|
Rzeczpospolita Polska (1944–1952) |
|
Polska Rzeczpospolita Ludowa (1952–1989) | |
Rzeczpospolita Polska (od 1989) |
|
- Zobacz też: Senatorowie, Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego, Lista posłów wielu kadencji (III RP)