Tjeckoslovakien deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 163 deltagare, men ingen av landets deltagare erövrade någon medalj.
Basket
- Damer
- Gruppspel
Lag | V | F | PF | PA | PD | Poäng | Tie |
USA | 3 | 0 | 282 | 234 | +48 | 6 |
Jugoslavien | 2 | 1 | 199 | 211 | −12 | 5 |
Kina | 1 | 2 | 200 | 214 | −14 | 4 |
Tjeckoslovakien | 0 | 3 | 202 | 224 | −22 | 3 |
Bordtennis
Boxning
Brottning
Cykling
Friidrott
Herrarnas 10 000 meter
- Martin Vrabel
- Heat — fullföljde inte (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Karel David
- Final — 2"26,12 (→ 55:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Géjza Valent
- Kval – 6346m
- Final – 65,80m (→ 6:e plats)
Herrarnas spjutkastning
- Zdenek Nenadal
- Kval — 75,56m (→ gick inte vidare)
Herrarnas kulstötning
- Remigius Machura
- Kval – 20,16m
- Final – 20,57m (→ 5:e plats)
Herrarnas tiokamp
- Roman Hraban — 7781 poäng (→ 20:e plats)
- 100 meter — 10,98s
- Längd — 7,07m
- Kula — 15,84m
- Höjd — 1,79m
- 400 meter — 49,68s
- 110m häck — 14,94s
- Diskus — 45,32m
- Stav — 4,90m
- Spjut — 60,48m
- 1 500 meter — 5:06,68s
- Veroslav Valenta — 7442 poäng (→ 28:e plats)
- 100 meter — 11,51s
- Längd — 7,01m
- Kula — 14,17m
- Höjd — 1,94m
- 400 meter — 51,216s
- 110m häck — 15,18s
- Diskus — 45,84m
- Stav — 4,60m
- Spjut — 56,28m
- 1 500 meter — 5:03,17s
Herrarnas 20 kilometer gång
- Roman Mrázek
- Final — 1:20:43 (→ 5:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Pavol Szikora
- Final — 3:47:04 (→ 10:e plats)
- Pavol Blazek
- Final — 3:47:31 (→ 12:e plats)
- Roman Mrazek
- Final — 3:50:46 (→ 17:e plats)
Damernas maraton
- Ludmila Melicherová
- Final — 2"43.56 (→ 45:e plats)
Damernas diskuskastning
- Zdeňka Šilhavá
- Kval – 66.52m
- Final – 67.84m (→ 6:e plats)
Damernas kulstötning
- Zdeňka Šilhavá
- Kval – 19.74m
- Final – 18.86m (→ 11:e plats)
- Sona Vasickova
- Kval — startade inte (→ gick inte vidare)
Damernas sjukamp
- Zuzana Lajbnerová
- Slutligt resultat — 6252 poäng (→ 9:e plats)
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
| PLD: | W: | D: | L: | F: | A: | Pts. |
Sydkorea | 5 | 4 | 0 | 1 | 127 | 117 | 8 |
Ungern | 5 | 3 | 0 | 2 | 102 | 93 | 6 |
Tjeckoslovakien | 5 | 3 | 0 | 2 | 109 | 103 | 6 |
Östtyskland | 5 | 3 | 0 | 2 | 109 | 100 | 6 |
Spanien | 5 | 2 | 0 | 3 | 101 | 106 | 4 |
Japan | 5 | 0 | 0 | 5 | 97 | 126 | 0 |
- Damer
- Gruppspel
| PLD: | W: | D: | L: | F: | A: | Pts. |
Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 1 | 76 | 67 | 4 |
Jugoslavien | 3 | 2 | 0 | 1 | 58 | 58 | 4 |
Tjeckoslovakien | 3 | 2 | 0 | 1 | 81 | 69 | 4 |
USA | 3 | 0 | 0 | 3 | 55 | 76 | 0 |
Judo
Kanotsport
Modern femkamp
Individuella tävlingen
- Milan Kadlec — 5130 poäng (→ 11:e plats)
- Tomáš Fleissner — 5010poäng (→ 19:e plats)
- Jiří Prokopius — 4903 poäng (→ 29:e plats)
Lagtävlingen
- Kadlec, Fleissner och Prokopius — 15043 poäng (→ 6:e plats)
Rodd
Tennis
Damsingel
- Regina Rajchrtová
- Första omgången – Förlorade mot Leila Meschi (Sovjetunionen) 5-7 5-7
- Jana Novotná
- Första omgången – Besegrade Isabelle Demongeot (Frankrike) 6-4 6-3
- Second omgången – Förlorade mot Barbara Paulus (Österrike) 4-6 3-6
- Helena Suková
- Första omgången – Bye
- Second omgången – Förlorade mot Il-Soon Kim (Sydkorea) 2-6 6-4 2-6
Herrdubbel
Referenser