Campionat d'Europa d'atletisme de 1969
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Nombre de participants | 675 |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Geórgios Karaiskakis (Municipalitat del Pireu) 37° 56′ 46″ N, 23° 39′ 52″ E / 37.9462°N,23.6645°E / 37.9462; 23.6645 |
Estat | Grècia |
Interval de temps | 16 setembre 1969 – 21 setembre 1969 |
Número d'edició | 9 (1969) |
Competició | |
Resultat | Ron Hill |
100 metres tanques femení | Karin Balzer |
110 m tanques masculins | Eddy Ottoz |
400 m. tanques masculins | Vyacheslav Skomorokhov |
Salt d'alçada masculí | Valentin Gavrilov |
100 metres masculí | Valeri Borzov |
100 metres femení | Petra Kandarr |
200 metres masculins | Philippe Clerc |
10.000 metres masculí | Jürgen Haase |
200 metres femenins | Petra Kandarr |
20 quilòmetres marxa masculins | Paul Nihill |
50 quilòmetres marxa masculí | Christoph Höhne |
Llançament de disc femení | Tamara Danilowa |
Llançament de disc masculí | Hartmut Losch |
Triple salt masculí | Víktor Sanéiev |
Llançament martell masculí | Anatolii Bondarchuk |
Llançament de javelina femení | Angéla Németh |
Llançament de javelina masculí | Jānis Lūsis |
Salt de perxa masculí | Wolfgang Nordwig |
Men's decathlon | Joachim Kirst |
Salt d'alçada femení | Miloslava Rezková |
Llançament de pes femení | Nadezhda Chizhova |
Salt de llargada femení | Mirosława Sarna |
Salt de llargada masculí | Igor Ter-Ovanesyan |
800 metres femenins | Lillian Board |
3000 m. obstacles masculins | Mikhail Zhelev |
400 metres masculí | Jan Werner |
800 metres masculí | Dieter Fromm |
1500 metres masculins | John Whetton |
5000 metres masculins | Ian Stewart |
1500 metres femenins | Jaroslava Jehličková |
400 metres femenins | Nicole Duclos |
Pentatló femení | Liese Prokop |
← 1966 1971 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 1969 fou la novena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 16 i 21 de setembre de 1969 a l'Estadi Geórgios Karaiskakis d'Atenes (Grècia).
Nacions participants
Participaren un total de 647 atletes de 30 nacions diferents:
|
|
|
Medallistes
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres | Valeri Borzov (URS) | 10.4 | Alain Sarteur (FRA) | 10.4 | Philippe Clerc (SUI) | 10.5 |
200 metres | Philippe Clerc (SUI) | 20.6 | Herman Burde (RDA) | 20.9 | Zenon Nowosz (POL) | 20.9 |
400 metres | Jan Werner (POL) | 45.7 | Jean-Claude Nallet (FRA) | 45.8 | Stanisław Grędziński (POL) | 45.8 |
800 metres | Dieter Fromm (RDA) | 1:45.9 | Jozef Plachý (CZE) | 1:46.2 | Manfred Matuschewski (RDA) | 1:46.8 |
1500 metres | John Whetton (GBR) | 3:39.4 | Frank Murphy (IRL) | 3:39.5 | Henryk Szordykowski (POL) | 3:39.8 |
5000 metres | Ian Stewart (GBR) | 13:44.8 | Rashid Sharafetdinov (URS) | 13:45.8 | Allan Blinston (GBR) | 13:47.6 |
10.000 metres | Jürgen Haase (RDA) | 28:41.6 | Michael Tagg (GBR) | 28:43.2 | Nikolay Sviridov (URS) | 28:45.8 |
110 m. tanques | Eddy Ottoz (ITA) | 13.5 | David Hemery (GBR) | 13.7 | Alan Pascoe (GBR) | 13.9 |
400 m. tanques | Vyacheslav Skomorokhov (URS) | 49.7 | John Sherwood (GBR) | 50.1 | Andrew Todd (GBR) | 50.3 |
3000 m. obstacles | Mikhail Zhelev (BUL) | 8:25.0 | Aleksandr Morozov (URS) | 8:25.6 | Vladimir Dudin (URS) | 8:26.6 |
relleus 4x100 m. llisos | França Alain Sarteur Patrick Bourbeillon Gérard Fenouil François St.-Gilles | 38.8 | Unió Soviètica Aleksandr Lebedev Vladislav Sapeya Nikolay Ivanov Valeri Borzov | 39.3 | Txecoslovàquia Ladislav Kříž Dionys Szogedi Jiří Kynos Luděk Bohman | 39.5 |
relleus 4x400 m. llisos | França Gilles Bertould Christian Nicolau Jacques Carette Jean-Claude Nallet | 3:02.3 | Unió Soviètica Yevgeniy Borisenko Boris Savchuk Yuriy Zorin Aleksandr Bratchikov | 3:03.0 | RFA Horst-Rüdiger Schlöske Ingo Röper Gerhard Hennige Martin Jellinghaus | 3:03.1 |
Marató | Ron Hill (GBR) | 2:16:47.8 | Gaston Roelants (BEL) | 2:17:22.2 | Jim Alder (GBR) | 2:19:05.8 |
20 km. marxa | Paul Nihill (GBR) | 1:30:48.0 | Leonida Karaiosifoglu (ROU) | 1:31:06.4 | Nikolay Smaga (URS) | 1:31:20.2 |
50 km. marxa | Christoph Hohne (RDA) | 4:12:32.8 | Peter Selzer (RDA) | 4:16:09.6 | Veniamin Soldatenko (URS) | 4:23:04.8 |
Salt d'alçada | Valentin Gavrilov (URS) | 2.17 m | Reijo Vähälä (FIN) | 2.17 m | Erminio Azzaro (ITA) | 2.17 m |
Salt amb perxa | Wolfgang Nordwig (RDA) | 5.30 m | Kjell Isaksson (SWE) | 5.20 m | Aldo Righi (ITA) | 5.10 m |
Salt de llargada | Igor Ter-Ovanesyan (URS) | 8.17 m | Lynn Davies (GBR) | 8.07 m | Tõnu Lepik (URS) | 8.04 m |
Triple salt | Víktor Sanéiev (URS) | 17.34 m | Zoltan Cziffra (HUN) | 16.85 m | Klaus Neumann (RDA) | 16.68 m |
Llançament de pes | Dieter Hoffmann (RDA) | 20.12 m | Heinz-Joachim Rothenburg (RDA) | 20.05 m | Hans-Peter Gies (RDA) | 19.78 m |
Llançament de disc | Hartmut Losch (RDA) | 61.82 m | Ricky Bruch (SWE) | 61.08 m | Lothar Milde (RDA) | 59.34 m |
Llançament de javelina | Jānis Lūsis (URS) | 91.52 m | Pauli Nevala (FIN) | 89.58 m | Janusz Sidło (POL) | 82.90 m |
Llançament de martell | Anatoliy Bondarchuk (URS) | 74.68 m | Romuald Klim (URS) | 72.74 m | Reinhard Theimer (RDA) | 72.02 m |
Decatló | Joachim Kirst (RDA) | 8041 pts | Herbert Wessel (RDA) | 7828 pts | Viktor Chelnikov (URS) | 7801 pts |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Petra Vogt (RDA) | 11.6 | Wilma van den Berg (NED) | 11.7 | Anita Neil (GBR) | 11.8 |
200 m | Petra Vogt (RDA) | 23.2 | Renate Meissner (RDA) | 23.3 | Valerie Peat (GBR) | 23.3 |
400 m | Nicole Duclos (FRA) | 51.73 | Colette Besson (FRA) | 51.75 | Maria Sykora (AUT) | 53.0 |
800 m | Lillian Board (GBR) | 2:01.4 | Anneliese Damm Olesen (DEN) | 2:02.6 | Vera Nikolić (YUG) | 2:02.6 |
1500 m | Jaroslava Jehličková (CZE) | 4:10.7 | Maria Gommers (NED) | 4:11.9 | Paola Pigni (ITA) | 4:12.2 |
100 m. tanques | Karin Balzer (RDA) | 13.29 | Bärbel Podeswa (RDA) | 13.68 | Teresa Nowak (POL) | 13.77 |
relleus 4×100 m llisos | RDA Regina Hofer Renate Meissner Bärbel Podeswa Petra Vogt | 43.63 | RFA Bärbel Hohnle Jutta Stock Rita Jahn-Wilden Ingrid Becker | 44.09 | Regne Unit Anita Neil Denise Ramsden Sheila Cooper Valerie Peat | 44.39 |
relleus 4×400 m llisos | Regne Unit Rosemary Stirling Pat Lowe Janet Simpson Lillian Board | 3:30.8 | França Bernadette Martin Nicole Duclos Eliane Jacq Colette Besson | 3:30.8 | RFA Christa Czekay Antje Gleichfeld Inge Eckhoff Christel Frese | 3:32.7 |
Salt de llargada | Miloslava Rezková (CZE) | 1.83 m | Antonina Lazareva (URS) | 1.83 m | Mária Mračnová (CZE) | 1.83 m |
Salt d'alçada | Mirosława Sarna (POL) | 6.49 m | Viorica Viscopoleanu (ROU) | 6.45 m | Berit Berthelsen (NOR) | 6.44 m |
Llançament de pes | Nadezhda Chizhova (URS) | 20.43 m | Margitta Gummel (RDA) | 19.58 m | Marita Lange (RDA) | 19.56 m |
Llançament de disc | Tamara Danilova (URS) | 59.28 m | Lyudmilla Muravyova (URS) | 59.24 m | Karin Illgen (RDA) | 58.66 m |
Llançament de javelina | Angéla Németh (HUN) | 59.76 m | Marta Vidos Paulanyi (HUN) | 58.80 m | Valentina Evert (URS) | 56.56 m |
Pentatló | Liese Prokop (AUT) | 5030 pts | Meta Antenen (SUI) | 4793 pts | Maria Chisiakova (URS) | 4773 pts |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | East Germany | 11 | 7 | 7 | 25 |
2 | Soviet Union | 9 | 7 | 7 | 23 |
3 | Great Britain | 6 | 4 | 7 | 17 |
4 | France | 3 | 4 | 0 | 7 |
5 | Czechoslovakia | 2 | 1 | 2 | 5 |
6 | Poland | 2 | 0 | 6 | 8 |
7 | Hungary | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Switzerland | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Italy | 1 | 0 | 3 | 4 |
10 | Austria | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
12= | Finland | 0 | 2 | 0 | 2 |
Netherlands | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Romania | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Sweden | 0 | 2 | 0 | 2 | |
16 | West Germany | 0 | 1 | 2 | 3 |
17= | Ireland | 0 | 1 | 0 | 1 |
Belgium | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Denmark | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20= | Iugoslàvia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Norway | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)