Campionat d'Europa d'atletisme de 2002
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Format per | 2002 European Athletics Championships – women's 100 metres hurdles 2002 European Athletics Championships – women's shot put 2002 European Athletics Championships – Women's Marathon + ../... 42 |
Nombre de participants | 1.168 |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Olímpic de Múnic (Múnic) 48° 10′ 23″ N, 11° 32′ 48″ E / 48.173055555556°N,11.546666666667°E / 48.173055555556; 11.546666666667 |
Estat | Alemanya |
Interval de temps | 6 agost 2002 – 11 agost 2002 |
Número d'edició | 18 (2002) |
← 1998 2006 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 2002 fou la divuitena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 6 i 11 d'agost de 2002 a l'Estadi Olímpic de Múnic (Alemanya).
Medallistes
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Francis Obikwelu Portugal | 10.06 | Darren Campbell Regne Unit | 10.15 | Roland Németh Hongria | 10.27 |
200 m | Konstandinos Kenderis Grècia | 19.85 | Francis Obikwelu Portugal | 20.21 | Marlon Devonish Regne Unit | 20.24 |
400 m | Ingo Schultz Alemanya | 45.14 | David Canal Espanya | 45.24 | Daniel Caines Regne Unit | 45.28 |
800 m | Wilson Kipketer Dinamarca | 1:47.25 | André Bucher Suïssa | 1:47.43 | Nils Schumann Alemanya | 1:47.60 |
1500 m | Mehdi Baala França | 3:45.25 | Reyes Estévez Espanya | 3:45.25 | Rui Silva Portugal | 3:45.43 |
5000 m | Alberto García Espanya | 13:38.18 | Ismaïl Sghyr França | 13:39.81 | Serhiy Lebid Ucraïna | 13:40.00 |
10.000 m | José Manuel Martínez Espanya | 27:47.65 | Dieter Baumann Alemanya | 27:47.87 | José Ríos Espanya | 27:48.29 |
110 m. tanques | Colin Jackson Regne Unit | 13.11 | Staņislavs Olijars Letònia | 13.22 | Artur Kohutek Polònia | 13.32 |
400 m. tanques | Stéphane Diagana França | 47.58 | Jiří Mužík República Txeca | 48.43 | Paweł Januszewski Polònia | 48.46 |
3000 m. obstacles | Antonio David Jiménez Espanya | 8:24.34 | Simon Vroemen Països Baixos | 8:24.45 | Luis Miguel Martín Espanya | 8:24.72 |
relleus 4x100 m. llisos[1] | Ucraïna Kostyantyn Vasyukov Kostyantyn Rurak Anatoliy Dovhal Oleksandr Kaydash | 38.53 | Polònia Ryszard Pilarczyk Łukasz Chyła Marcin Nowak Marcin Urbaś | 38.71 | Alemanya Ronny Ostwald Marc Blume Alexander Kosenkow Christian Schacht | 38.88 |
relleus 4x400 m. llisos | Regne Unit Jared Deacon Matthew Elias Jamie Baulch Daniel Caines | 3:01.25 | Rússia Oleg Mishukov Andrey Semyonov Ruslan Mashchenko Yuriy Borzakovskiy | 3:01.34 | França Leslie Djhone Ahmed Douhou Naman Keïta Ibrahima Wade | 3:02.76 |
Marató | Janne Holmén Finlàndia | 2:12:14 | Pavel Loskutov Estònia | 2:13:18 | Julio Rey Espanya | 2:13:21 |
20 km. marxa | Paquillo Fernández Espanya | 1: 18:37 | Vladímir Andréiev Rússia | 1: 19:56 | Juan Manuel Molina Espanya | 1: 20:36 |
50 km. marxa | Robert Korzeniowski Polònia | 3: 36:39 WR | Aleksey Voyevodin Rússia | 3: 40:16 | Jesús Ángel García Espanya | 3: 44:33 |
Salt d'alçada | Yaroslav Rybakov Rússia | 2.31 | Stefan Holm Suècia | 2.29 | Staffan Strand Suècia | 2.27 |
Salt amb perxa | Aleksandr Averbukh Israel | 5.85 | Lars Börgeling Alemanya | 5.80 | Tim Lobinger Alemanya | 5.80 |
Salt de llargada | Olexiy Lukashevych Ucraïna | 8.08 | Siniša Ergotić Croàcia | 8.00 | Yago Lamela Espanya | 7.99 |
Triple salt | Christian Olsson Suècia | 17.53 | Charles Friedek Alemanya | 17.33 | Jonathan Edwards Regne Unit | 17.32 |
Llançament de pes | Yuriy Bilonoh Ucraïna | 21.37 | Joachim Olsen Dinamarca | 21.16 | Ralf Bartels Alemanya | 20.58 |
Llançament de disc | Róbert Fazekas Hongria | 68.83 | Virgilijus Alekna Lituània | 66.62 | Michael Möllenbeck Alemanya | 66.37 |
Llançament de javelina | Steve Backley Regne Unit | 88.54 | Serguei Makàrov Rússia | 88.05 | Boris Henry Alemanya | 85.33 |
Llançament de martell | Adrián Annus Hongria | 81.17 | Vladyslav Piskunov Ucraïna | 80.39 | Alexandros Papadimitriou Grècia | 80.21 |
Decatló | Roman Šebrle República Txeca | 8800 | Erki Nool Estònia | 8438 | Lev Lobodin Rússia | 8390 |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Ekaterini Thanou Grècia | 11.10 | Kim Gevaert Bèlgica | 11.22 | Manuela Levorato Itàlia | 11.23 |
200 m | Muriel Hurtis França | 22.43 | Kim Gevaert Bèlgica | 22.53 | Manuela Levorato Itàlia | 22.75 |
400 m | Olesya Zykina Rússia | 50.45 | Grit Breuer Alemanya | 50.70 | Lee McConnell Regne Unit | 51.02 |
800 m | Jolanda Čeplak Eslovènia | 1:57.65 | Mayte Martínez Espanya | 1:58.86 | Kelly Holmes Regne Unit | 1:59.83 |
1500 m | Süreyya Ayhan Turquia | 3:58.79 | Gabriela Szabo Romania | 3:58.81 | Tatyana Tomashova Rússia | 4:01.28 |
5000 m | Marta Domínguez Espanya | 15:14.76 | Sonia O'Sullivan Irlanda | 15:14.85 | Ielena Zadorójnaia Rússia | 15:15.22 |
10.000 m | Paula Radcliffe Regne Unit | 30:01.09 | Sonia O'Sullivan Irlanda | 30:47.59 (NR) | Lyudmila Biktasheva Rússia | 31:04.00 |
100 m. tanques | Glory Alozie Espanya | 12.73 | Olena Krasovska Ucraïna | 12.88 | Yana Kasova Bulgària | 12.91 |
400 m. tanques | Ionela Târlea Romania | 54.95 | Heike Meißner Alemanya | 55.89 | Anna Olichwierczuk Polònia | 56.18 |
relleus 4×100 m llisos | França Delphine Combe Muriel Hurtis Sylviane Félix Odiah Sidibé | 42.46 | Alemanya Melanie Paschke Gabi Rockmeier Sina Schielke Marion Wagner | 42.54 | Rússia Natalya Ignatova Yuliya Tabakova Irina Khabarova Larisa Kruglova | 43.11 |
relleus 4×400 m llisos | Alemanya Florence Ekpo-Umoh Birgit Rockmeier Claudia Marx Grit Breuer | 3:25.10 | Rússia Natalya Antyukh Natalya Nazarova Anastasiya Kapachinskaya Olesya Zykina | 3:25.59 | Polònia Zuzanna Radecka Grażyna Prokopek Małgorzata Pskit Anna Olichwierczuk | 3:26.15 |
Marató | Maria Guida Itàlia | 2: 26:05 | Luminita Zaituc Alemanya | 2: 26:58 | Sonja Oberem Alemanya | 2: 28:45 |
20 km. marxa | Olimpiada Ivanova Rússia | 1: 6:42 | Ielena Nikolàieva Rússia | 1:28:20 | Erica Alfridi Itàlia | 1:28:33 |
Salt d'alçada | Kajsa Bergqvist Suècia | 1.98 | Marina Kuptsova Rússia | 1.92 | Olga Kaliturina Rússia | 1.89 |
Salt amb perxa | Svetlana Feofanova Rússia | 4.60 | Ielena Issinbàieva Rússia | 4.55 | Yvonne Buschbaum Alemanya | 4.50 |
Salt de llargada | Tatyana Kotova Rússia | 6.85 | Jade Johnson Regne Unit | 6.73 | Tünde Vaszi Hongria | 6.73 |
Triple salt | Ashia Hansen Regne Unit | 15.00 | Heli Koivula Finlàndia | 14.83 | Ielena Oléinikova Rússia | 14.54 |
Llançament de pes | Irina Korzhanenko Rússia | 20.64 | Vita Pavlysh Ucraïna | 20.02 | Svetlana Krivelyova Rússia | 19.56 |
Llançament de disc | Ekaterini Voggoli Grècia | 64.31 | Natalya Sadova Rússia | 64.12 | Anastasia Kelesidou Grècia | 63.92 |
Llançament de martell | Olga Kuzenkova Rússia | 72.94 | Kamila Skolimowska Polònia | 72.46 | Manuela Montebrun França | 72.04 |
Llançament de javelina | Mirela Manjani Grècia | 67.47 | Steffi Nerius Alemanya | 64.09 | Mikaela Ingberg Finlàndia | 63.50 |
Heptatló | Carolina Klüft Suècia | 6542 | Sabine Braun Alemanya | 6434 | Natallia Sazanovich Plantilla:Country data Belarús | 6341 |
Medaller
Seu
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rússia | 7 | 9 | 8 | 24 |
2 | Espanya | 6 | 3 | 6 | 15 |
3 | Gran Bretanya | 5 | 2 | 5 | 12 |
4 | França | 4 | 1 | 2 | 7 |
5 | Grècia | 4 | 0 | 2 | 6 |
6 | Ucraïna | 3 | 3 | 1 | 7 |
7 | Suècia | 3 | 1 | 1 | 5 |
8 | Alemanya | 2 | 9 | 8 | 19 |
9 | Hongria | 2 | 0 | 2 | 4 |
10 | Polònia | 1 | 2 | 4 | 7 |
11 | Finlàndia | 1 | 1 | 1 | 3 |
Portugal | 1 | 1 | 1 | 3 | |
13 | Dinamarca | 1 | 1 | 0 | 2 |
República Txeca | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Romania | 1 | 1 | 0 | 2 | |
16 | Itàlia | 1 | 0 | 3 | 4 |
17 | Eslovènia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Israel | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Turquia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Bèlgica | 0 | 2 | 0 | 2 |
Estònia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Irlanda | 0 | 2 | 0 | 2 | |
23 | Croàcia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Letònia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Lituània | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Suïssa | 0 | 1 | 0 | 1 | |
29 | Plantilla:Country data Belarús | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bulgària | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 46 | 46 | 46 | 138 |
Participants
Participaren un total de 1162 atletes de 47 nacions diferents.
|
Notes
- ↑ L'equip britànic, format per Dwain Chambers, Christian Malcolm, Darren Campbell and Marlon Devonish, guanyà inicialment la medalla d'or amb un temps de 38.19 segons. Posteriorment fou desqualificat per positiu de Dwain Chambers en el control antidopatge realitzar per la IAAF.
Enllaços externs
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)