1995 UK local government election
1995 Bath and North East Somerset Council election | 4 May 1995 (1995-05-04) | 1999 → |
|
All 65 seats to Bath and North East Somerset Council 33 seats needed for a majority |
---|
| First party | Second party | Third party | | LD | Lab | Con | Party | Liberal Democrats | Labour | Conservative | Seats won | 27 | 22 | 16 | Popular vote | 36,840 | 33,744 | 29,734 | Percentage | 36.2% | 33.2% | 29.3% | |
Map showing the composition of Bath and North East Somerset Council following the election. Blue showing Conservative, Red showing Labour and Yellow showing Liberal Democrats. Striped wards have mixed representation. |
| Council control after election No overall control | |
The 1995 Bath and North East Somerset Council election was held on Thursday 4 May 1995 to elect councillors to the new Bath and North East Somerset Council in England. It took place on the same day as other district council elections in the United Kingdom.
These were the first elections to the new unitary council, which would come into effect on 1 April 1996. The new unitary authority replaced Bath City, Wansdyke District and Avon County Councils. The previous elections in for Bath City took place in May 1994, Avon County in May 1993 and Wansdyke District in May 1991. Future elections would take place every four years, with the next election scheduled for 6 May 1999.
The 1995 election saw no party take a majority of seats on the Council, with the Liberal Democrats being the largest party.
Election results
Bath and North East Somerset Council election, 1995[1] |
|
Party | Candidates | Votes |
Stood | Elected | Gained | Unseated | Net | % of total | % | No. | Net % |
| Liberal Democrats | 65 | 27 | – | – | – | 41.5% | 36.2% | 36,840 | N/A |
| Labour | 62 | 22 | – | – | – | 33.8% | 33.2% | 33,744 | N/A |
| Conservative | 62 | 16 | – | – | – | 24.6% | 29.3% | 29,734 | N/A |
| Green | 4 | 0 | – | – | – | 0% | 0.6% | 654 | N/A |
| Independent | 4 | 0 | – | – | – | 0% | 0.6% | 626 | N/A |
| Natural Law | 1 | 0 | – | – | – | 0% | 0.0% | 55 | N/A |
Ward results
Sitting councillors on Bath City Council or Wansdyke District Council are marked with an asterisk (*),[2][3] sitting councillors on Avon County Council are marked with a plus (+).[4]
Abbey
Abbey (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Margaret Mary Feeny * | 801 | 45.5 | |
| Liberal Democrats | Victoria Kilroy | 717 | – | |
| Conservative | Jeffrey William Higgins | 583 | 33.1 | |
| Conservative | Jack Lufkin Garland Skeet | 526 | – | |
| Labour | Sylvia Back | 322 | 18.3 | |
| Labour | Grenville Malcolm John Young | 294 | – | |
| Natural Law | David Richard Hunter Cooke | 55 | 3.1 | |
Turnout | 1,683 | 38.8 | |
Registered electors | 4,343 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Bathavon North
Bathavon North (3 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | William Anthony Cox * | 1,189 | 46.6 | |
| Conservative | Ian Charles Dewey | 1,149 | – | |
| Conservative | Esme Gladys Miles + | 1,094 | – | |
| Liberal Democrats | Clive Alan Whitemore | 695 | 27.3 | |
| Liberal Democrats | Jane Bridget Di Marco | 689 | – | |
| Labour | David Walter Lavington | 666 | 26.1 | |
| Liberal Democrats | Sheila Mary Fitzpatrick | 661 | – | |
| Labour | Stanley George Blethyn | 642 | – | |
| Labour | Janet Hooker | 641 | – | |
Turnout | 2,556 | 44.9 | |
Registered electors | 5,696 | | |
| Conservative win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
Bathavon South
Bathavon South (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Jim Flower * | 918 | 50.9 | |
| Liberal Democrats | Brian John Wilson | 697 | – | |
| Conservative | Michael Frank Lindsay Purse | 448 | 24.8 | |
| Labour | Terence Pitt | 437 | 24.2 | |
| Conservative | Martin John Beresford Veal | 423 | – | |
Turnout | 1,640 | 46.9 | |
Registered electors | 3,496 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Bathwick
Bathwick (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | John Anthony Bailey * | 969 | 47.4 | |
| Conservative | Edward Patrick Delany * | 930 | – | |
| Liberal Democrats | Diane Christine Bodle | 570 | 27.9 | |
| Liberal Democrats | Peggy Corinne Gwilt | 457 | – | |
| Green | Miller Davidson | 311 | 15.2 | |
| Labour | Diane Julie Mynors | 196 | 9.6 | |
| Labour | Karen Weston | 161 | – | |
Turnout | 1,865 | 39.9 | |
Registered electors | 4,674 | | |
| Conservative win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
Bloomfield
Bloomfield (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Matthew Neal Davis | 747 | 42.0 | |
| Labour | Philip Hardy | 737 | – | |
| Liberal Democrats | Stephen Maurice Hogg + | 662 | 37.3 | |
| Liberal Democrats | Colin Roland Bray | 643 | – | |
| Conservative | Ian John Prophet | 368 | 20.7 | |
| Conservative | Syed Salah Kamall | 365 | – | |
Turnout | 1,919 | 48.2 | |
Registered electors | 3,982 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Cameley
Cameley[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | Trevor Charles Deacon * | 404 | 50.9 | |
| Labour | William Leslie Martin | 256 | 32.3 | |
| Liberal Democrats | David Brassington | 133 | 16.8 | |
Majority | 148 | 18.7 | |
Turnout | 793 | 45.3 | |
Registered electors | 1,751 | | |
| Conservative win (new seat) |
Chew Valley North & Clutton
Chew Valley North & Clutton (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | Thomas Fletcher Rees-Mogg * | 706 | 43.1 | |
| Conservative | Douglas George Miles * | 616 | 72.6 | |
| Labour | Sally Patricia Britton | 601 | 37.3 | |
| Labour | Michael Thomas Whitton | 529 | – | |
| Liberal Democrats | Frances Katherine Greenslade | 331 | 20.1 | |
| Liberal Democrats | Andrew Bryce Halliday | 313 | – | |
Turnout | 1,699 | 41.0 | |
Registered electors | 4,140 | | |
| Conservative win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
Chew Valley South
Chew Valley South[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | Victor Lewis Pritchard * | 480 | 52.8 | |
| Labour | Philippa Margaret Hawkins | 258 | 28.4 | |
| Liberal Democrats | Steve Hedges | 171 | 18.8 | |
Majority | 222 | 24.4 | |
Turnout | 910 | 42.5 | |
Registered electors | 2,139 | | |
| Conservative win (new seat) |
Chew Valley West
Chew Valley West[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | Malcolm Charles Hanney | 551 | 48.9 | |
| Liberal Democrats | Mark Burrows | 339 | 30.1 | |
| Labour | Andrew Robert Hawkins | 237 | 21.0 | |
Majority | 212 | 18.8 | |
Turnout | 1,139 | 50.9 | |
| Conservative win (new seat) |
Combe Down
Combe Down (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Jeffrey Stephen Manning * | 1,016 | 48.4 | |
| Liberal Democrats | Roger Symonds * | 929 | – | |
| Conservative | Leila Margaret Wishart * | 852 | 40.6 | |
| Conservative | Simon Roderick Edwards | 725 | – | |
| Labour | Clive Charles Foreman | 233 | 11.1 | |
| Labour | Michael David Prowse | 193 | – | |
Turnout | 2,081 | 55.5 | |
Registered electors | 3,749 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Farmborough & High Littleton
Farmborough & High Littelton[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Terry Bishop | 512 | 40.7 | |
| Conservative | Sally Davis * | 334 | 26.6 | |
| Independent | Janet Elena Hotter * | 298 | 23.7 | |
| Liberal Democrats | Rodney Douglas Leslie Tye | 113 | 9.0 | |
Majority | 178 | 14.2 | |
Turnout | 1,278 | 55.5 | |
Registered electors | 2,303 | | |
| Labour win (new seat) |
Keynsham East
Keynsham East (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | Bryan Organ * | 969 | 43.0 | |
| Conservative | Leslie George Sell * | 956 | – | |
| Liberal Democrats | Gillian Rosme Roberts | 890 | 39.5 | |
| Liberal Democrats | Christine Dacre Gorman | 836 | – | |
| Labour | Kenneth Jesse Bye | 393 | 17.5 | |
Turnout | 2,137 | 49.2 | |
Registered electors | 4,347 | | |
| Conservative win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
Keynsham North
Keynsham North[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | James Alfred Lingard + | 554 | 45.5 | |
| Conservative | Richard Frank Pannett | 281 | 23.1 | |
| Liberal Democrats | Peter Clive Buckley Roberts | 194 | 15.9 | |
| Independent | Thomas Watkin Evans | 189 | 15.5 | |
Majority | 273 | 22.4 | |
Turnout | 1,220 | 45.9 | |
Registered electors | 2,658 | | |
| Labour win (new seat) |
Keynsham South
Keynsham South (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Sheila Mary Bateman * | 814 | 60.2 | |
| Labour | Adrian William Inker * | 803 | – | |
| Conservative | John Partrick Nelson Haxell | 278 | 20.5 | |
| Conservative | Antoni Victor Pielesz | 244 | – | |
| Liberal Democrats | Patricia Clements | 191 | 14.1 | |
| Liberal Democrats | Nigel John Greenslade | 186 | – | |
| Green | Francis Edward Hayden | 70 | 5.2 | |
Turnout | 1,355 | 41.9 | |
Registered electors | 3,231 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Keynsham West
Keynsham West[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Julie Stiddard * | 561 | 56.6 | |
| Conservative | Peter Kenwood Courtier | 229 | 23.1 | |
| Liberal Democrats | Anthony John Crouch | 201 | 20.3 | |
Majority | 332 | 33.5 | |
Turnout | 992 | 43.8 | |
Registered electors | 2,263 | | |
| Labour win (new seat) |
Kingsmead
Kingsmead (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Gerry Curran | 583 | 34.7 | |
| Conservative | David James Hawkins * | 578 | 34.4 | |
| Liberal Democrats | Agnes Melling | 562 | – | |
| Conservative | Elizabeth Ann Newnham * | 560 | – | |
| Labour | David John Hurst | 518 | 30.9 | |
| Labour | Lynn Harrington | 516 | – | |
Turnout | 1,740 | 43.9 | |
Registered electors | 3,960 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
Lambridge
Lambridge (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Ramon David Cliffe * | 687 | 48.0 | |
| Liberal Democrats | Michael James Kelleher * | 606 | – | |
| Conservative | Paul Langridge | 439 | 30.7 | |
| Conservative | Graham Warburton Fitz | 371 | – | |
| Labour | Darren Garside | 304 | 21.3 | |
| Labour | Gareth James Mills | 289 | – | |
Turnout | 1,437 | 50.1 | |
Registered electors | 2,870 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Lansdown
Lansdown (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Jeff Kenyon * | 800 | 44.0 | |
| Conservative | Sheila Mary Sheppard * | 765 | 42.1 | |
| Liberal Democrats | Michael Jeffrey Williams | 753 | – | |
| Conservative | Keith Tempest | 730 | – | |
| Labour | Robert John Fraser | 252 | 13.9 | |
| Labour | Allison Ruth Talbot | 211 | – | |
Turnout | 1,797 | 46.7 | |
Registered electors | 3,852 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
Lyncombe
Lyncombe (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Ann Harding * | 1,074 | 49.3 | |
| Liberal Democrats | Marian McNeir | 905 | – | |
| Conservative | George Henry Hall | 796 | 36.5 | |
| Conservative | Elgar Spencer Jenkins * | 714 | – | |
| Labour | Andrew Jack Whitehead | 308 | 14.1 | |
| Labour | Sylvia Rita Mossop | 249 | – | |
Turnout | 2,127 | 51.5 | |
Registered electors | 4,133 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Midsomer Norton North
Midsomer Norton North (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Alan Edward John French * | 883 | 57.9 | |
| Labour | Gordon Arthur Derrick * | 701 | – | |
| Conservative | Shirley Steel * | 361 | 23.7 | |
| Liberal Democrats | Nicholas Thomas Alec Beaumont | 280 | 18.4 | |
| Conservative | John Sidney Cantle | 204 | – | |
| Liberal Democrats | Mark Harley Davies | 195 | – | |
Turnout | 1,459 | 40.1 | |
Registered electors | 3,635 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Midsomer Norton Redfield
Midsomer Norton Redfield (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Betty May Perry *+ | 1,000 | 67.8 | |
| Labour | Derek John Herod + | 881 | – | |
| Conservative | Shelia Daphne Green | 282 | 19.1 | |
| Conservative | Kenneth William Simpson | 211 | – | |
| Liberal Democrats | Kay Kirkham | 194 | 13.1 | |
| Liberal Democrats | David Michael Usher | 171 | – | |
Turnout | 1,415 | 45.9 | |
Registered electors | 3,081 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Newbridge
Newbridge (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Loraine Brinkhurst | 824 | 43.9 | |
| Liberal Democrats | Caroline Roberts | 734 | – | |
| Conservative | Evelyn Hampton | 627 | 33.4 | |
| Conservative | William Arthur Hampton | 565 | – | |
| Labour | Robert John Hicks | 428 | 22.8 | |
| Labour | Stephen Richards | 367 | – | |
Turnout | 1,949 | 46.1 | |
Registered electors | 4,232 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Newton St Loe
Newton St Loe[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Larissa Ruth Roberts | 258 | 37.4 | |
| Conservative | Leslie Bedborough * | 201 | 29.1 | |
| Labour | Maqsood Alam Zamir | 126 | 18.3 | |
| Farmer Independent | Ronald Luke Tibbotts | 105 | 15.2 | |
Majority | 57 | 8.3 | |
Turnout | 680 | 47.1 | |
Registered electors | 1,445 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Oldfield
Oldfield (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Hilary Fraser | 901 | 46.2 | |
| Liberal Democrats | Ruth Griffiths * | 866 | 44.4 | |
| Liberal Democrats | Paul Crossley * | 814 | – | |
| Labour | Philip Alfred Logie | 801 | – | |
| Conservative | William Arthur Charles Harman | 184 | 9.4 | |
| Conservative | Hilary Margaret Pointer | 145 | – | |
Turnout | 2,015 | 50.5 | |
Registered electors | 3,991 | | |
| Labour win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Paulton
Paulton (2 seats) Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Brian Colin Barrett | 775 | 53.4 | |
| Labour | Patricia Ann Hogg | 747 | – | |
| Liberal Democrats | Kenneth Ellis | 320 | 22.1 | |
| Liberal Democrats | Neil Andrew Poulton | 304 | – | |
| Conservative | Audrey Jennifer Telling | 202 | 13.9 | |
| Green | Michael Boulton | 153 | 10.6 | |
Turnout | 1,408 | 38.6 | |
Registered electors | 3,644 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Peasedown
Peasedown (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | John Derrick * | 814 | 70.2 | |
| Labour | Esme Latchem * | 792 | – | |
| Liberal Democrats | Lynne Davies | 206 | 17.8 | |
| Liberal Democrats | Stephen Robert Ledbetter | 191 | – | |
| Conservative | Harvey Nicholas Haeberling | 140 | 12.1 | |
Turnout | 1,179 | 34.7 | |
Registered electors | 3,403 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Radstock
Radstock (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Christopher John Dando + | 1,216 | 75.2 | |
| Labour | Bruce Shearn * | 1,129 | – | |
| Liberal Democrats | David Matthews | 276 | 17.1 | |
| Liberal Democrats | Jonathan David Gordon | 275 | – | |
| Conservative | Lynda Perrott | 125 | 7.7 | |
Turnout | 1,615 | 43.1 | |
Registered electors | 3,751 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Saltford
Saltford (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Conservative | Francine Haeberling | 783 | 50.2 | |
| Conservative | Gordon John Wood * | 724 | – | |
| Labour | Richard Bateman | 442 | 28.3 | |
| Liberal Democrats | Julie Ann Bonnet | 335 | 21.5 | |
| Liberal Democrats | Jennifer Ann Herbert | 317 | – | |
Turnout | 1,450 | 42.4 | |
Registered electors | 3,421 | | |
| Conservative win (new seat) |
| Conservative win (new seat) |
Southdown
Southdown (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Marian Frances Hammond * | 942 | 63.5 | |
| Liberal Democrats | Angela Godfrey * | 888 | – | |
| Labour | John Peter Salt | 379 | 25.5 | |
| Labour | Kathleen Salt | 324 | – | |
| Conservative | Robin Dennis Stanbridge | 163 | 11.0 | |
| Conservative | James Antony Rigby | 154 | – | |
Turnout | 1,562 | 37.8 | |
Registered electors | 4,137 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Timsbury
Timsbury[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Graham Denis Stewart | 669 | 57.8 | |
| Conservative | William Alan Brown * | 311 | 26.9 | |
| Liberal Democrats | Helen Vivien Elizabeth Davies | 178 | 15.4 | |
Majority | 358 | 30.9 | |
Turnout | 1,165 | 59.4 | |
Registered electors | 1,962 | | |
| Labour win (new seat) |
Twerton
Twerton (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Tim Ball *+ | 913 | 61.3 | |
| Liberal Democrats | Keith Lunt * | 774 | – | |
| Labour | Herbert John Lear | 483 | 32.4 | |
| Labour | Jean Campbell | 459 | – | |
| Conservative | Julia Alexandra Noica-Richardson | 94 | 6.3 | |
| Conservative | Benedict John Rogers | 88 | – | |
Turnout | 1,491 | 42.0 | |
Registered electors | 3,547 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Walcot
Walcot (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Eddie Forrester * | 640 | 38.9 | |
| Liberal Democrats | Kate Keenan | 566 | – | |
| Labour | David Thomas Pearce | 548 | 33.3 | |
| Labour | Janice Helen Ross | 517 | – | |
| Conservative | Ahmedus Samad Chowdhury | 423 | 25.7 | |
| Conservative | Russell Howard Routledge | 405 | – | |
| Republic Meritocracy | Nicholas Hales | 34 | 2.1 | |
Turnout | 1,615 | 43.0 | |
Registered electors | 3,757 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Westfield
Westfield (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Labour | Walter David John Terrance Reakes * | 1,201 | 66.5 | |
| Labour | Laurence William Carruthers | 1,159 | – | |
| Liberal Democrats | Raymond Charley Inchley | 418 | 23.1 | |
| Liberal Democrats | Roy Graham Ashworth | 328 | – | |
| Conservative | Margaret Rose Brewer | 187 | 10.4 | |
| Conservative | Gabriel Michael Batt | 170 | – | |
Turnout | 1,888 | 37.4 | |
Registered electors | 5,054 | | |
| Labour win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Westmoreland
Westmoreland (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Sharon Grace Ball | 763 | 44.0 | |
| Labour | Gillian Wendy Pitman | 759 | 43.7 | |
| Liberal Democrats | Nigel John Roberts * | 712 | – | |
| Labour | Dennis Charles Nicoll | 552 | – | |
| Conservative | Susan Gillian Henley Green | 213 | 12.3 | |
| Conservative | Emma Ruth Henley Botham | 204 | – | |
Turnout | 1,782 | 44.0 | |
Registered electors | 4,055 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Labour win (new seat) |
Weston
Weston (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Susan Jane Aldridge | 1,029 | 50.9 | |
| Liberal Democrats | Susan Lesley Lowe | 957 | – | |
| Conservative | Christopher Andrew Guest | 532 | 26.3 | |
| Conservative | Alison Louise Guest | 528 | – | |
| Labour | Matthew Reeve | 340 | 16.8 | |
| Labour | Danny George Davis | 304 | – | |
| Green | Susan Patricia Bradley | 120 | 5.9 | |
Turnout | 1,954 | 48.7 | |
Registered electors | 4,015 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
Widcombe
Widcombe (2 seats)[1] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Tony Clark * | 960 | 56.0 | |
| Liberal Democrats | Peter John Metcalfe * | 889 | – | |
| Conservative | Helen Rosina Cross | 446 | 26.0 | |
| Conservative | Mary Elizabeth Adams | 440 | – | |
| Labour | Mary Elizabeth Young | 307 | 17.9 | |
| Labour | Neil Rosser | 306 | – | |
Turnout | 1,755 | 43.7 | |
Registered electors | 4,012 | | |
| Liberal Democrats win (new seat) |
| Liberal Democrats win (new seat) |
By-elections between 1996 and 1999
Abbey
Abbey By-Election 17 July 1997[5] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Agnes Melling | 643 | 45.0 | –0.5 |
| Conservative | Sir Elgar Jenkins | 561 | 39.2 | +6.1 |
| Labour | Stewart Edward Weston | 166 | 11.6 | –6.7 |
| Green | Anthony Kirk-Burgess | 60 | 4.2 | N/A |
Majority | 82 | 5.8 | |
Turnout | 1,430 | 31.5 | |
Registered electors | 4,556 | | |
| Liberal Democrats hold | Swing | | |
Weston
Weston By-Election 19 February 1998[6] Party | Candidate | Votes | % | ±% |
| Liberal Democrats | Colin Gordon Darracott | 867 | 45.4 | –5.5 |
| Conservative | Colin Vincent Barrett | 841 | 44.1 | +17.8 |
| Labour | Matthew John Reeve | 151 | 7.9 | –8.9 |
| Green | Anthony Jonathan Ambrose | 27 | 1.4 | –4.5 |
| Council Tenants against the sell-off | Susan Mary Johnston | 22 | 1.2 | N/A |
Majority | 26 | 1.3 | |
Turnout | 1,908 | 46.3 | |
Registered electors | 4,061 | | |
| Liberal Democrats hold | Swing | | |
References
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj "Bath & North East Somerset Council Election Results 1995-2011" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
- ^ "Bath City Council Election Results 1973-1994" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
- ^ "Wansdyke District Council Election Results 1973-1991" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
- ^ "Avon County Council Election Results 1973-1993" (PDF). The Elections Centre (Plymouth University). Retrieved 16 April 2020.
- ^ "Bath and Northeast Somerset UA, Abbey". Archived from the original on 31 August 2020. Retrieved 16 April 2020.
- ^ "Bath and Northeast Somerset UA, Weston". Archived from the original on 31 August 2020. Retrieved 16 April 2020.